Toen er nog geen Zeeweg was (1919). gehoord, dat ik van Bloemendaal een stad wilde maken en dat ik hun wegjoeg, nraar waarvan er tot op heden nog nimmer een is weggeloopen, maar integendeel die allen in Bloemendaal groote en nieuwe buitens hebben gesticht, ten teken dat Bloemendaal hun toch nu ook nog als woonplaats wel gevallig is, indien die groote grondbezit ters, al was het slechts in hun welbegrepen eigenbelang, de uitvoering van zulk een plan bevorderden, wat zouden dan ook de Haarlemmers daar bij gebaat zijn en dan zou den Haarlemmers en Bloemendalers steeds broederlijk en zusterlijk naar het zeestrand kunnen te zamengaan, zonder dat ooit weer van een verraderlijken aanval van den groo- ten naar den kleinen vrees behoeft te bestaan." Deze woorden worden met applaus door de Raad begroet. Het lid Tideman, het woord nemende, zegt dat het hem, nu deze belangrijke beslissing is gevallen, hoffelijk wil voorkomen om speciaal den Burgemeester als Voorzitter van den Raad een woord van hulde te brengen voor diens krachtsinspanning in zake het grensgeschil betoond. In het applaus van de Raad is gelegen een hulde aan de regeering, die deze juiste beslissing heeft genomen, maar tevens ook een hulde aan den Burgemeester van Bloemendaal, die de belangen van de gemeente tot hun recht heeft doen komen. De voorzitter zegt deze hulde niet te mogen aanvaarden zonder daarbij te wijzen op de hulp die hij enerzijds had aan Mr. Hazelhoff, den steller van het aan beide kamers der Staten Generaal gerichte weerlegging van de Haarlemsche plannen en anderzijds aan het raadslid Mr. Tideman, den steller van den brief van den Raad aan Gedeputeerde Staten, waarbij deze zoo juist en in zulke uitnemende bewoordingen de groote onbillijkheid van Haarlem's wenschen ten opzichte van Bloemendaal deed uitkomen. De raad van Bloemendaal mag derhalve wel waarderen al hetgeen door Mr. Tideman te dezer zake is verricht om het gevaar, dat Bloemendaal bedreigde, af te wenden. Henk Schlatmann (Namens de Historische Werkgroep) Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 1, voorjaar 1999 9

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 9