was de uitreiking van de zilveren lauwerkrans door de dochter van de burgemeester. 'Wakkere knapen' Op vrijdag 22 juni 1934 ging de meubelopslagplaats van de firma Houtgraaf en Bolsenbroek, op de hoek Bloemendaalseweg-Bakkerlaan, geheel in vlammen op. Met 14 waterstralen werd deze brand bestreden. Burgemeester Den Tex hielp ook mee. Met een schot uit zijn revolver vernielde hij een raam op de bovenverdieping, zodat er naar binnen gespoten kon worden. Drie van de vier automobielen konden min of meer wor den gered. Van twintig families ging de inboedel, die daar in opslag lag, geheel verloren. De belendende percelen konden echter, ook hier met veel krachtsinspanning, gespaard worden. In de eerstvolgende Bloemendaalsche Courant verscheen, ondertekend met de initialen JdK, het hierna volgende gedicht. Toen ieder rustig burger sliep In Bloemendaalsche dreven Werd het signaal: groote brand Aan de Bakkerlaan gegeven En d'auto met het bel-signaal Door geen verkeer gestoord Spoedde zich met groote vaart Naar de plek des onheils voort Hoe moeilijk blussingswerk wel is Heeft deze nacht bewezen Enfin dat kunt u woordenlijk In dit zelfde nummer lezen Maar weet u wat ik prettig vind Dat na dat jubilé Toen iedereen van groot tot klein Zoo heel veel vriendelijks zee Ons' brandweer nu gelegenheid kreeg Om met haar wakkere ploegen Door deze flinke blusscherij De daad bij het woord te voegen Wij weten nu weer meer dan ooit Door deze wakkere knapen Dat de burgers van ons Bloemendaal Steeds rustig kunnen slapen Wat ook gebeurt, hoe groot de brand Zij wagen voor ons hun leven Hen wil ik daar in dit gedicht Ons aller dank voor geven. Brand in drie huizen aan de Bloemendaalseweg. Ladderwagen In de nacht van 8 op 9 maart 193S zijn drie naast elkaar gelegen woningen aan de Bloemendaalseweg 149, 151 en 155 in vlammen opgegaan. Het blussingswerk werd bemoeilijkt door de harde wind en de vrieskou. Naar aanleiding van deze grote brand is door de gemeente Bloemendaal een ladderwagen gekocht. Deze werd op 28 februari 1936 overgedragen aan het vrijwilligerskorps. Details van deze ladderwagen: driedelig met een stijghoog- te van 17 meter. Het draaien geschiedde met de hand. Bijgeleverd werd een haspelwagen met 100 meter slang en 20 meter voor op de ladder. Aan het eind van de slang was een gummi straalpijp bevestigd, die in alle richtingen gebogen kon worden. De eerste oefening werd gehouden bij huize Duinrust te Overveen - het latere Marine Hospitaal. Brandweersïnterklaas In 1938 werd voor het eerst het Sint Nicolaas feest van de brandweer gehouden. Tot op heden heeft Hij geen enkele maal de brandweer overgeslagen. Wel werd dit feest op verschillende manieren gevierd. In 1984 wel op een heel bijzondere wijze. Toen besloot de goedheiligman een huisbezoek te doen bij alle gezinnen met kinderen onder de twaalf jaar. Ik zie, of beter gezegd ik hoor, ze nog komen. Met de Landrover van rayon Vogelenzang kwamen ze met loeiende sirene, één piet op het dak van de auto, de straat ingescheurd. Eén van mijn kinderen vroeg in opperste verbazing: "Is Sinterklaas ook bij de brandweer?" Nadat hij wat stram uit de auto gestapt was, hebben wij de Sint met z'n gevolg binnengelaten. Na het gebruikelijke ritueel overhandigde de goedheiligman zelf gebakken spe culaasjes aan mijn dochter die diabetes heeft. Dat zijn van 10 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 10