De jaren veertig In de oorlogsjaren werd het korps fors uitgebreid. De reden hiervoor lag in het feit dat de afdeling luchtbescherming toegevoegd werd aan de brandweer. Een bijkomend voordeel was dat je, als je bij de brandweer was, niet naar Duitsland werd gedeporteerd om daar te werk te worden gesteld. Het korps groeide dan ook uit tot meer dan hon derd man. Om inbeslagname te voorkomen werd de brandweerwagen van Bloemendaal bij een boer in Vogelenzang onder het hooi verstopt. Om toch nog brand te Brandoefening bij Huize Duinrust (het latere Marine Hospitaal). kunnen bestrijden werd met een bakfiets uitgerukt. Niet alle branden konden worden geblust. Bij een villa- brand op de Potgieterweg, ontstaan door feestvierende Duitse officieren, werd het brandweerkorps onder bedrei ging van vuurwapens weggestuurd. De villa brandde geheel af. Rieten kappen In september 1946 is een grote villa, met rieten kap, aan de Lonbar Petrilaan te Overveen geheel afgebrand. Nog geen jaar later, om precies te zijn 28 juli 1947, ging aan dezelfde laan de volgende villa met rieten kap in vlammen op. De volgende rieten kap was raak op 9 maart 1949 - aan de Mr. H. Enschedéweg te Aerdenhout. Een maand later de volgende aan de Leeuwerikenlaan te Aerdenhout. U raadt het al: een rieten kap. Twee maanden later op 2 juni 1949 betrof het een twee-onder-een-kap op de hoek Grenslaan-Zandvoorterweg. Het wordt afgezaagd: weer huizen met een rieten kap. De verhouding tussen het gezag en de brandweer is niet die attente dingen van de Sint met zijn gevolg, die je niet vergeet. Plotseling klonk uit de broek van een van de pieten het welbekende brandalarm. Maar ook onder de rokken van Sint Nicolaas begon een en ander te piepen. Een lichte paniek brak bij het illustere gezelschap uit. De Sint, met een andere stem dan gebruikelijk, gelastte dat de brand weerwagen direct uit diende te rukken. Een van de pieten was al weg. Met gillende sirene liet hij de halve straat die stond te kijken, in onbegrip achter. Mijn auto, gelukkig een rode, werd geconfisceerd om de Sint naar een volgend adres te brengen. Na Sint's vertrek zei mijn dochter: "Wat spannend hè, zo'n brandweersinterklaas". Verder met de terugblik in de tijd. Ook in 1938 werd de autospuit van Bloemendaal overgeheveld naar de garage van Rotteveel en vanaf dat moment werd er uitgerukt van af de Bakkerlaan. In 1939 werd de dinsdagavond ingesteld als vaste oefen avond. In dat jaar werd ook het 15-jarig bestaan gevierd. Het werd een sober feest - dit in verband met de malaise en oorlogsdreiging. In de begroting van dat jaar staat onder andere te lezen: Kinderfeest (gezelschap Larette) 40,00, het grote festijn (gezelschap Hofman) 30,00, gebak (40 stuks a 0,08) en diner bij Dries van Schooten, per couvert 2,50. Drankrekening op de feestdag: totaal 200,00. Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999 11

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 11