georganiseerd. Elk van de vier rayons (Aerdenhout, Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang) diende een brand in scène te zetten, die dan door de andere teams moest worden bestreden. Rayon Bloemendaal had voor deze gelegenheid iets groots gemaakt: een neergestort vliegtuig bij een benzinestation. Om het blussen door de andere rayons te bemoeilijken had men het vliegtuigwrak voorzien van een flinke hoe veelheid carbid. Carbid heeft de eigenschap dat er, zodra het met water in aanraking komt, acetyleengas vrijkomt. Dit zorgt er uiteraard voor dat de brand steeds groter wordt in plaats van kleiner. U kunt zich voorstellen wat een feest dat is geweest. DE JAREN ZEVENTIG Vrijgezellenavond Elk rayon hield, om de saamhorigheid te vergroten, een jaarlijks terugkerend gezellig avondje. Zo ook in 1971, georganiseerd door rayon Bloemendaal. Het verloop van deze avond, door de heer W. van Bommel op papier gezet, mag ik u niet onthouden. In mei begon het weer te kriebelen bij sommige leden van de brandweer Bloemendaal dorp. Het werd weer tijd voor de jaarlijkse 'vrijgezellenavond', maar er was w~einig ani mo om dit nu weer in de garage, zittend op kistjes, te moeten vieren. Het verlossende woord viel: waarom niet in de wijnkelder van Van Bommel? Stammend uit 1902, uniek in z'n soort en ruim genoeg om een aantal brand weermensen een gezellige avond te verschaffen. De organisatie werd in handen gegeven van Hans van den Heuvel (poelier), Willem van Bommel (wijnboer) en Nico Turenhout (kok). Hans zou zorgen voor echte wilde kip pen, Nico zou als grootversierder de salades opmaken en Villa 'De Mallejan' in Aerdenhout. de vochtige kant van een en ander zou door Willem wor den verzorgd. Daar alles goed was doorgesproken verliep de geplande dag voorspoedig, 's Middags verscheen Hans met een enorme kippengrill die in de achterkèlder werd geplaatst en aangesloten. Eenmaal voorzien van een stevig aantal kippen hoefde alleen nog maar de stekker in het stopcon tact te worden gestoken, 's Avonds zouden de gebraden kippetjes ons in de mond vliegen. Ook Nico liet zich van z'n beste kant zien en kwam aandraven met diverse prach tige salades - ik ging me wel afvragen uit hoeveel man onze groep eigenlijk bestond. Van Bommel had zich even min onbetuigd gelaten en alle zorg besteed aan de beno digde dranken, stokbrood en gebak. Kosten noch moeite waren gespaard. De kelder was herschapen in een rovers hol van het zuiverste water met gekleurde sfeerverlichting en vele brandende kaarsen. Het wachten was nu op de gasten waaronder de commandant en de ondercomman dant. Rond acht uur was iedereen present en vond de koffie met gebak gretig aftrek, waarna tot ieders tevredenheid al snel werd overgegaan tot het borreluurtje. De tongen kwamen al spoedig los. De ene brand na de andere passeerde de rijk gevulde tafel en ik kon mij niet aan de indruk onttrek ken dan dat de afgelopen jaren half Bloemendaal en oms treken in vlammen was opgegaan. Inmiddels vulde de kelder zich langzaam maar zeker met 14 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 14