Het Marine Hospitaal in Overveen. zien van de resterende salade. Het feest was over. De kel der bleef, voorzien van een dikke, geurige damp, eenzaam achter. De volgende dag kwamen zowel het horloge als de lens van het fototoestel weer boven water. De stank heeft wel wat langer geduurd. Roerige tijden Terug naar de branden. Op 4 februari 1973 brandde een pand aan de Zandvoorterweg volledig uit en op 25 augus tus volgde 'de Mallejan', een villa in Aerdenhout. De eige naar had haar in 1972 gekocht en was net klaar met een ingrijpende verbouwing. De brand ging gepaard met grote rookontwikkeling vanwege de rieten kap. Ook de hobby van de eigenaar ging hierdoor verloren: een grote volière met veel zeldzame vogels stond in de rook met als jam merlijk gevolg dat alle dieren zijn gestikt. Ook voor de Haarlemse brandweer was het begin van de jaren zeventig een roerige periode. Bij een aantal grote branden moest men buurgemeenten te hulp roepen. Hiervan zijn vermeldenswaard: Maranka (Anegang), Henkes (Waarderpolder), Vomar (Krelagehuis Leidsevaart) Van Duivenbode (Gedempte Oude Gracht), Hensen (Paarlaarsteeg)Bata (Grote Houtstraat) en Van der Belt (een houthandel aan het Spaarne). Ook rukte de Bloemendaalse brandweer naar Velsen uit om bijstand te verlenen bij de grote branden bij Quaker Oats en de Koelopslag van ÏJsvries in IJmuiden. Elswoutspuit In 1974 werd, in verband met het 50-jarig jubileum, de antieke Elswoutspuit door overijverige brandweerlieden geheel gerestaureerd. Met name de heer P. Veen heeft hier heel veel werk aan verricht. Met engelengeduld zette hij deze spuit weer in de verf en bracht hij het wapen en de belettering opnieuw aan. Dat deze antieke handspuit ook echt water kon geven, heeft een aantal dames in het openluchttheater aan den lij ve ondervonden. Verblind door de zon, uitgelokt door de jeugd en niet wetend dat de worp van de straal zo ver reikte, bezorgde brandwacht De Graaf de burgemeesters vrouw, de wethoudersvrouwen en ook de brandweervrou wen een nat pak. Veel dingen zijn onbeschreven gebleven, maar neemt u van mij aan dat over de historie van de brandweer Bloem endaal een boek geschreven kan worden. Bovenstaande gebeurtenissen hebben Piet Burlage, Hans van den Heuvel en ik in 1994, met heel veel plezier en toewijding, aan het papier toevertrouwd. Han de Graaf 16 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 16