Vrijwillige Brandweer Bloemendaal Post Vogelenzang De Vrijwillige Brandweer Bloemendaal bestaat 75 jaar en dat is een belangrijk moment om bij stil te staan. Ieder van de vier Bloemendaalse rayons heeft zijn eigen wetenswaardigheden. Voldoende redenen dus om van elke ploeg enkele ervaringen uit die tijd op papier te zetten. Aan mij de eer om dat voor de ploeg Vogelenzang te doen. Cursus Mijn brandweerperiode begint aan het eind van de jaren vijftig. Het initiatief ging overigens beslist niet van mijzelf uit. Op zekere dag waren de heer Van de Vossen en ik op bezoek bij de heer Dijkstra, directeur van de Gemeente Werken, om te praten over de speeltuin in Vogelenzang en daarbij werd de vraag gesteld of de Vrijwillige Brandweer niets voor ons was. Aanvankelijk hadden we geen van beiden interesse. Een paar maanden later liep ik de heer Dijkstra weer tegen het lijf en weer kwam dezelf de vraag. Ik zei dat B&W het vast niet goed zou vinden dat ik bij alarm 'zomaar' de school uit holde. Nu had de heer Dijkstra toevallig diezelfde dag een vergadering bij dit college en die vond het een uitstekend idee. Dus ik zat er min of meer aan vast! Rayon Vogelenzang omstreeks 1948. Er werd gezegd dat ik het snel genoeg zou leren. En dat twee vaste brandwachten me alles in een paar avonden konden bijbrengen. En dat klopt natuurlijk van geen kant. Voor mij betekende het een cursus brandwacht 2 e klas in Haarlem, gevolgd door een opleiding van twee jaar tot brandmeester. Daarna was mijn promotie een feit. Kerstnacht Hoe je aan aanvulling kwam van de ploeg, als er mensen verhuisden of afgekeurd werden? Dat was toen een vrij eenvoudige zaak. Je keek eerst eens goed om je heen in het dorp en twee eisen stonden daarbij voorop: is de per soon in kwestie overdag beschikbaar en zal hij door de ploeg worden geaccepteerd. Dat is in mijn tijd wonderwel gelukt, de sfeer bleef uitstekend. In de ongeveer twintig jaar dat ik bij de brandweer heb gediend, zijn er niet bijzonder veel uitrukken geweest, maar sommige voorvallen staan op mijn netvlies gegrift. Ik denk dan bijvoorbeeld aan de brand op Stichting Vogelenzang in de Kerstnacht van 1963. Om water te kunnen geven moesten we een bijt hakken in de Leidsevaart, want het vroor tien graden. De slangen moes ten we na afloop laten liggen, want die waren massief ijs geworden. Onze 'brandweerauto' was eigenlijk een oude legerjeep met aanhanger en onze kleding bestond uit een duffelse - dus niet waterdichte - jas en broek. De Kerst is dus in bed gevierd, met een longontsteking. Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999 17

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 17