Grote duinbrand in de Kennemerduinen in 1994 (foto bezit R. Schreuder Goedheijt). Volkswagenbusje Later gaf de jeep de geest tijdens een brandoefening in de Woestduinlaan; de drukgroep viel weg en we moesten worden gesleept. Bij een sloperij werd weliswaar een 'nieuwe' drukgroep gehaald, maar het werd zo langzamer hand toch tijd om aan vervanging te denken. De staf en het bestuur kwamen met het voorstel om een Volkswagenbusje met draagbaar spuitje voor rayon Vogelenzang aan te schaffen. Gezien de ligging van een aantal huizen en boerderijen, namelijk diep in het buiten gebied, was ik het daar dus niet helemaal mee eens. De eerstvolgende gecombineerde oefening vond plaats in het najaar, bij een van de bedrijven in het buitengebied; de heer Florisson bracht stropop pen, rookpoeder enz. mee. De ploeg van Overveen, onder aanvoering van de heer Delissen, had opdracht gekre gen niet van het verharde pad af te wijken en verder te lopen. Zo gezegd, zo gedaan. Vogelenzang legde af op open water, en Overveen kwam met het lichtaggregaat en assisteerde verder. Het was nieuwe maan, het motregen de en het was donker. 'Vogelenzang' moest 300 meter slang uitleggen en 'Overveen' hielp. Af en toe viel een hier niet te herhalen kreet als er iemand over een koeienvlaai uitgleed... Na deze oefening was de VW-bus van de baan en kregen we een Landrover met aanhanger. Dus nu heeft Vogelenzang eigenlijk de tweede nieuwe eenheid! Duinbranden Een hoofdstuk apart waren de duinbranden. De Landrover met vierwielaandrijving en lage gearing was bij uitstek geschikt voor dit werk. Bij de grote duinbrand achter De Bokkedoorns en de manege in Overveen rukten alle ploe gen uit, en er was ook een peloton militairen uit Haarlem. Post Vogelenzang ging meteen het duin in naar de grote duinbrand. Ik was daar toen nog niet bij, want ik zat mid denin een schoolvoetbaltoernooi in De Zilk. Nu had de plaatselijke politie mij wel gewaarschuwd, maar er was ook nog een brand te blussen langs de spoorbaan bij de Brouwerskolk; daar was de ploeg Aerdenhout zonder bevelvoerder druk in de weer en ik moest eerst daarlangs met vier militairen om na te blussen. Vervolgens ook nog naar De Bokkedoorns, waar ik de dienstdoende luitenant kon adviseren. Kortom, ik heb toen wel wat van de omge ving gezien! Ach, ik zou nog uren door kunnen gaan met verhalen. De vrijwillige brandweer was tenslotte een stuk van mijn leven... De brandweerjeep. H. Kuys, Vogelenzang 18 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 18