Vrijwillige Brandweer Bloemendaal Post Overveen In 1969 verhuisde ik van Rotterdam naar Overveen. Meteen al bij de eerste kennismaking met mijn buurman Ko Baggen, banketbakker, vroeg deze mij of ik bij de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal wilde komen. Ik hield toen nog een slag om de arm en hapte niet meteen. Maar enige weken later stond 's avonds de bevelvoerder Piet Veen in service dress op de stoep. Onder het genot van een kop koffie en later op de avond met iets sterkers kreeg ik de wildste verhalen te horen: over een brandende kast die door het plafond stortte en over de vlucht voor het vuur dat hen dreigde in te sluiten. Voor mijn echtgenote Liesbeth was dit alles niet echt geruststellend. In gedachten zag zij mij al tussen zes plankjes worden weggedragen. Aan het einde van het gesprek vroeg Piet Veen me eens kennis te komen maken met de andere vrijwilligers van het rayon Overveen. Kennismaking Op dinsdagavond was de oefenavond en na afloop ging men naar Restaurant Roozendaal, het stamcafé. Dries van Schooten, eigenaar van het restaurant, maakte ook deel uit van de brandweerploeg. Zo gebeurde het dat ik een groot aantal, voor mij nog onbekende, personen ontmoette die Rayon Overveen omstreeks 1948. allen een gemeenschappelijk doel hadden: het helpen van mensen in nood. Deze kennismaking was ook bedoeld als een soort ballotage, om te zien of ik wel in de groep zou passen. Blijkbaar maakte ik een goede indruk, want er was meteen vriendschap, en de stemming was joviaal en bij zonder plezierig. Zo is het gekomen dat de brandweer van Overveen een belangrijke rol in mijn verdere leven ging spelen. Ik was en ben beslist geen pyromaan, en ik haat zelfs wild-uitslaande vuren. Alle bombardementen op Rotterdam heb ik meegemaakt en die vuurzeeën en de ellende die ik toen heb gezien, zal ik nooit vergeten. Uitrusting De brandweergarage stelde niet veel voor. Een betonnen schuur met een gaskachel, maar geen toilet en ook geen wasbak. De brandweerwagen, merk Austin, was echter voor zijn tijd erg modern; een zogenoemde TAS-hogedruk (TAS staat voor tankautospuit) met een watertank van 1.500 liter. Vier haspels met hogedrukslangen voorzien van hogedrukpistolen waren de belangrijkste attributen op de wagen. De verdere uitrusting bestond uit: perslucht maskers, rietdekkersstoeltjes voor rietendak-branden, schuifladders, schoorsteenzak met materiaal ter bestrijding van schoorsteenbranden, bijlen, schoppen, koevoeten, tou wen, poeder- en koolzuursneeuwblussers, een kist met Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999 21

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 21