hulpverlening en verlening van bijstand aan buurgemeen ten. Brandalarm kon zijn een klein brandje - een papier container die in brand stond - tot zeer grote uitslaande branden of branden in omvangrijke duingebieden. De meest spectaculaire branden waren de brand van Maranka in de Anegang, die van kledingwinkel Hensen in de Paarlaarsteeg en fabrieksbranden in Haarlem en Velsen. Eén brand in onze gemeente zal mij altijd bijblijven: die van Belvédère op de Bloemendaalseweg in Overveen. Het was op een snikhete dag in de zomer. Werklui die renova tiewerkzaamheden verrichtten waren met snijbranders bezig geweest, waardoor in de spouwmuur brand ont stond die zich naar het dak uitbreidde. Er werd groot alarm gegeven. De brandweerwagens van Bloemendaal werden alle vier ingezet en ook kwam er assistentie van Haarlem. Alle brandkranen op de Bloemendaalseweg tegenover Belvédère bij het Marine Hospitaal werden gebruikt, maar doordat vele mensen hun tuin sproeiden of onder de douche stonden was de druk op de waterleiding minimaal. Het is een ramp voor iedere brandweerman als je moet toezien hoe het vuur steeds verder om zich heen grijpt en er praktisch niet valt te blussen! We hebben toen besloten om water uit de Brouwerskolk te halen, maar er ging veel tijd verloren met de afleg van een dubbele trans portleiding over honderden meters. Het vuur schijnt een prachtig schouwspel te zijn geweest, want honderden mensen waren erop afgekomen en zaten zelfs op klapstoel tjes in het gazon de brand gade te slaan. De schade was aanzienlijk. Voor ons was het weinig bevredigend om het gevecht met het vuur te moeten verhezen. Achteraf kwa men we tot de conclusie dat bij het voormalige politiebu reau een transportwaterleiding naar Zandvoort lag, maar die stond niet in het brandkranenboek vermeld. Gelukkig vielen er geen slachtoffers. Lief en leed Alarm voor hulpverlening, dat kan gaan om een kat in de boom, om mensen die opgesloten zitten in een lift. Om stormschade of om zeer ernstige verkeersongelukken met zware verwondingen en/of dodelijke afloop. Op de Zeeweg met zijn verraderlijke bochten, zoals kop 90, zijn heel wat ongelukken gebeurd. Ik weet nog precies waar, want zulke situaties zijn voor hulpverleners zeer emotio neel, die vergeet je niet snel. Vriendschap en collegialiteit zijn erg belangrijk bij de brandweer, je bent van elkaar afhankelijk qua veiligheid. Deze eigenschappen waren bij ons korps in Overveen ruim aanwezig. Gezamenlijk heb ben we lief en leed gedeeld, maar ook ontzaglijk veel ple zier gehad. Aan de leestafel bij 'Roozendaal' is heel wat afgelachen. Nu, dertig jaar later, kan ik nog steeds met plezier terug denken aan deze periode. Alle personen die ik aan het begin van dit artikel heb genoemd, zijn reeds overleden, op Frans Koelemij na. In de loop der jaren kwam wel nieuwe aanwas, maar de jongeren hadden huisvestingspro blemen of waren werkzaam buiten de gemeente, zodat vooral overdag de bezetting minimaal was. Dit heeft geleid tot opheffing van de post Overveen. Nog elf jaren daarna heb ik de functie van ondercommandant vervuld en ben toen met functioneel leeftijdsontslag gestuurd. Intussen is er heel veel veranderd. Het materiaal is uiterst modern en op deze tijd afgestemd. Op het terrein van Gemeente Werken aan de Brouwerskolk is een mooie kazerne gebouwd met douches, toiletten, kantoren en leslokaal. Nog steeds zijn er vrijwilligers die zich willen inzetten voor de noden van anderen. Hopelijk blijft dit zo doorgaan. Ik wens hen allen veel succes. Anton Hendriks, Post Overveen Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999 23

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 23