Vrijwillige Brandweer Bloemendaal Post Bloemendaal In het begin van 1972 werci door de heren Piet Burlage en Piet van Haarlem gevraagd of ik er wat voor voelde om als vrijwilliger toe te treden tot het brandweerkorps van Bloemendaal. Aanvankelijk stond ik niet te trappelen van ongeduld, maar toch liet ik mij overhalen om op een oefenavond te komen kijken. Daar ik over een groot rijbe wijs beschikte, mocht ik meteen al de brandweerwagen besturen en ik moet zeggen: daar kreeg ik toch wel een kick van. Uiteindelijk wist Piet Burlage mij te strikken. De vrijwilligers In 1972 bestond het rayon Bloemendaal voor een groot gedeelte uit middenstanders die 24 uur per dag, 7 dagen per week, geheel belangeloos paraat stonden. Ik wil u graag nog even voorstellen aan de leden van toen: Piet en Nol Burlage (herenmodezaak), Hans van den Heuvel (poe lier), Herman de Graaf (fa. Hogenbirk), Henk Schornagel (stomerij v.d. Pol), Reinier Rutte (zuivelhandel), Jan van Eerden (markiezenmakerij en glazenwasser), Gerard van Es (slager), Gerard Krap (de Rijp), Jan Portengen (bloemist), Nico Turenhout (kok)Willem van Bommel (wijnhandel) en Han de Graaf (brandstoffenhandel)Later in de jaren zeventig of in het begin van de jaren tachtig kwamen daarbij: Rob Verdam, Anton Roos, Frans van Leeuwen, Henk Weber en Jan van den Berg. Rayon Bloemendaal, omstreeks 1948. In de tweede helft van de jaren tachtig werd het rayon Overveen opgeheven en werden de betrokken brandweer lieden verdeeld over de rayons Aerdenhout en Bloemendaal. Sjoerd Joustra en Freek Koelemij kwamen toen over uit het rayon Overveen. Het inmiddels tot twee ploegen uitgebreide rayon Bloemendaal kreeg er ook van wege het natuurlijk verloop telkens nieuwe collega's bij. Vanaf 1985 werden verwelkomd: Peter Kunstt, René Schreuder Goedheijt, Kees Komin, Gerard Delver, Dirk de Leur, Willem van Laar, Paul Wessel, Ruud Kok, Erik Gans, Jos v.d. Heijden, Ruud van Beers, Fred v.d. Wijden en Frans Melchers. In 1994 volgden de aspiranten Arjan Turenhout en Tony Markwat. De eerste vrouw in het Bloemendaalse korps kwam in 1993: Bianca Haanstra - nog steeds actief bij de brandweer. Toen en nu In 1972 was onze garage gesitueerd op de Vijverweg tegenover de Gereformeerde Kerk. Tot het in 1980 vervan gen werd door een Magirus autospuit, hadden we als blusvoertuig een Daf type 1300BA360 lagedrukwagen uit 1966 met een vermogen van 2.200 liter per minuut. Er waren twee persluchtapparaten die dienden voor een goe de adembescherming. Vanwege de vele Bloemendaalse huizen met een rieten kap, was (en is nog steeds) de wagen uitgerust met rietdekkersstoeltjes - om je bij een kapbrand op het dak staande te kunnen houden. De aanwezige mobilofoon werd gebruikt voor het berich- 24 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 24