tenverkeer tussen de wagen en de brandweer in Haarlem. Vergelijk ik de situatie van toen met die van nu, dan is deze tegenwoordig veel professioneler. Zeker voor wat de binnenaanval betreft, stond de brandbestrijding indertijd nog echt in de kinderschoenen. Portofoons waren er niet; de berichtgeving liep via een ordonnans. Piepers De alarmeringen liepen via het politiebureau van Overveen die een zogenaamde HOTLIJN had naar alle brandweerlie den. Bij brand ging de brandweertelefoon gelijktijdig bij iedereen over. Degene die opnam diende zijn naam te zeggen en kreeg van de politie het alarmadres op. Zo wist men meteen ook hoeveel mensen opkwamen en bij te weinig reacties kon de politie nogmaals via de telefoon versterking oproepen. In de loop van 1973 werd de brandweer uitgerust met de eerste 'piepers'. Dit was een hele vooruitgang. Sinds die tijd kwamen de alarmeringen van de Haarlemse brandweer - later veranderd in de regiobrandweer Haarlem. PZ-terrei n Het aantal alarmeringen in de jaren zeventig was talrijk. Dit werd mede veroorzaakt door het Provinciaal Ziekenhuis (PZ). Hoewel men daar over een eigen bedrijfsbrandweer beschikte, moest ook de Bloemendaalse brandweer nogal eens worden opgeroepen. Dit resulteerde in 100 tot ISO uitrukken per jaar. Bijna altijd bleek dit dan 'loos alarm' te zijn - soms wel driemaal in een nacht. De uitruk naar dit psychiatrisch ziekenhuis ontwikkelde zich tot een vast stramien. Piet Burlage en ik gingen zo snel mogelijk naar de garage op de Vijverweg om de wagen op te halen. Op de Bloemendaalseweg stapten ver volgens Hans van den Heuvel en Jan Portengen op en op het Kerkplein kwam Nico Turenhout er bij. Bij aankomst hoorden we van de portier wat er aan de hand was, en waar. Ir. de jaren negentig veranderde het uitrukken naar PZ drastisch. Drie vaste brandwachten namen, samen met de bedrijfsbrandweer, de eerste uitruk voor hun rekening. Later is zelfs post Bloemendaal verhuisd van de Vijverweg naar de kazerne op het PZ-terrein. Provinciaal Ziekenhuis Gelukkig zijn er op het PZ-terrein nooit grote branden geweest. Wel kan ik mij grappige voorvallen herinneren. Op een nacht werden we gealarmeerd en rukten uit naar PZ. Er bleek rookontwikkeling op een zolderverdieping te zijn. Een aanvalsploeg ging met perslucht naar binnen en op zolder aangekomen hoorden zij een vreemd geluid. Na inspectie bleek dat er twee jeugdige patiënten in de dikke Hotel Zomerzorg. rook aan het ping-pongen waren. Een andere keer stond ik als chauffeur bij het voertuig op het PZ-terrein, toen er een dame van middelbare leeftijd op me afkwam die me honderduit begon te vragen over de brandweer. Op een gegeven moment vroeg ze of ze even op de brandweerwagen mocht kijken. Ik zag daar geen probleem in en liet haar haar gang gaan. Ze klom aan de achterzijde via het trapje naar boven en nestelde zich boven op de ladder waar ze, zo hard ze kon, de sire ne nadeed. Ik kon haar er met geen mogelijkheid meer afkrijgen. Het heeft een half uur geduurd eer vier broeders haar met overredings- en mankracht naar beneden haal den, waarbij zij bijna continu de sirene nabootste. 'De Kromming' Na 1975 kregen we er een nieuwe klant bij: de gesloten inrichting 'De Kromming' aan de Johan Verhulstweg. Ettelijke keren zijn we voor niets naar dit pand uitgerukt. Op een gegeven moment, voor de derde keer op een avond, bleek het wel goed raak te zijn. Een forse binnen brand was gaande. Met grote inzet en een beetje geluk hebben we alle gedetineerden uit de rechtervleugel gehaald en de brand geblust. Villa Lindenheuvel Ook halverwege de jaren zeventig ging de grote, leeg staande villa 'Lindenheuvel' aan brandstichtingen ten onder. Het grote buitenhuis, pal achter het gemeentehuis in het bos, is tientallen malen door de jeugd in de fik gestoken. Eerst waren dit kleine binnenbrandjes, later het complete trappenhuis en weer later viel het dak ten prooi aan de vlammen. Uiteindelijk moest het pand gesloopt worden omdat het levensgevaarlijk was - mede omdat men de jeugd niet kon weren. Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999 25

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 25