Paard en koe van Boer Uitendaal Als we in de groep van oud-brandweerlieden weer eens herinneringen ophalen en iemand vraagt "weten jullie je nog het paard en de koe van boer Uitendaal te herinne ren?", dan weet iedereen waar het om gaat. Allereerst het paard: we kregen op zondagmiddag de alar mering: 'paard in Caprera'. Bij aankomst constateerden we dat het oude paard van boer Uitendaal bijna geheel in de blubber was weggezakt. Alleen hoofd en nek waren nog zichtbaar. Uit alle macht hebben we gewerkt om het paard te redden, maar onze pogingen liepen aanvankelijk op niets uit. Uit de schuur van de boer haalden we tuig en plaatsten dat met veel moeite om het paard. Maar helaas, toen we gingen trekken brak het half vergane leer in tweeën. Toen we daarna probeerden om met brandweer slangen onder het paard door te komen, mislukte ook dit jammerlijk. Twee brandweerlieden kregen tot taak het hoofd van het paard boven de blubber uit te houden, want het paard zelf had de moed al opgegeven en wilde zichzelf verdrinken. Uiteindelijk lukte het Gerard van Es om een geleend tuig onder het paard door te krijgen en met de kracht van 15 man kon het paard stukje bij beetje uit de bagger worden getrokken. Na 21/2 uur worstelen gingen we voldaan naar huis. Jaren later kregen we 's avonds een alarm: "koe in zwem bad op de Duinwijckweg". Bij aankomst bleek er inderdaad een koe rond te lopen in het zwembad van de familie Van Baak. Het wild geworden dier wist met veel moeite zijn kop boven water te houden. Na van de eerste pret bekomen te zijn moesten we iets verzinnen om dit beest eruit te krijgen. Met veel moeite wisten we een brandweerslang achter de voorpoten te krij gen en met mankracht, flink geschreeuw en klappen op de kont kregen we de voorloper van 'bommetje' op het dro ge. Doodgemoedereerd, alsof er niets was gebeurd, wan delde de koe achter de huizen van de Duinwijckweg naar het land waar zij thuishoorde - het land van boer Uitendaal. De eigenaar van het zwembad bleef radeloos achter bij een zwembad dat in deze korte periode omgeto verd bleek in een gierkelder. Hotel Zomerzorg In de nacht van 12 op 13 oktober 1975 woedde de eerste brand in 'Zomerzorg' aan de Brederodelaan. Van dit 21 kamers tellende hotel stond de zolderverdieping in brand. Ook kamers op de eerste verdieping werden aangetast. In dit weekend was het een autoloze zondag: alleen men sen die een vergunning hadden gekregen, mochten in noodgevallen met de auto rijden. Uiteraard beschikte de brandweer over zo'n vergunning. Alle brandweerlieden, enthousiast dat ze mochten rijden, rukten zelf direct naar de brand uit - alleen de brandweerwagen ontbrak. Dit probleem werd overigens, omdat de brandweergarage dichtbij was, snel opgelost. Later volgden er nog diverse kleine brandstichtingen, maar in de nacht van vrijdag op zaterdag 25 juni 1977 ging een gedeelte van Zomerzorg in de fik. De brandweerkorpsen van Bloemendaal en Overveen konden de situatie nog redelijk in bedwang hou den. Slopers waren al met de afbraak van dit pand begonnen, maar de jeugd had andere plannen en al in de daaropvolgende nacht was het goed raak. Om ongeveer vijf uur in de ochtend kregen we een politiemelding: "uitslaande brand Zomerzorg". Bij aankomst van de eerste Toshaba. 26 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 26