ploeg stond het gebouw al van voor tot achter in lichter laaie. De ploegen van Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang werden ook gealarmeerd en met ongeveer 40 man werd deze brand aangepakt. Vanwege instortingsge vaar was een binnenaanval niet mogelijk en daarom werd de brand bestreden vanaf het balkon op de eerste verdie ping. Dat er ondanks de ernst van de zaak ook werd gelachen bewijst het volgende. Een van de bevelvoerenden was via een ladder dit balkon opgegaan om daar aan de blusploeg leiding te geven. Hij wist echter niet dat een andere ploeg deze ladder nodig had en deze weghaalde. Op een gege ven moment wilde hij weer naar beneden en dacht even snel over de rand te kunnen stappen - maar helaas, de lad der was weg. Het gevolg was dat hij uit zijn evenwicht raakte, maar gelukkig kon hij de dakrand pakken. Zo hing onze bevelvoerder, om hulp roepend, met z'n helm voor z'n ogen, in de lucht. Door snel ingrijpen van diverse col lega's kon hij uit zijn benarde positie worden gered. Zomerzorg ging toen aan brand ten onder. De volgende ochtend ging de slopershamer verder en in een paar dagen tijd was hotel Zomerzorg een herinnering geworden. To sh a ba In het Bloemendaalse bos stonden nog twee houten nood gebouwen, die overgebleven waren van de Bos en Duinschool die hier vroeger gevestigd was. Een van deze gebouwen werd gebruikt als jeugdhonk, 'Toshaba' genoemd. In 1973 kwam aan het bestaan hiervan een eind. Op een middag was er een fikse binnenbrand, 's avonds opnieuw een brand. Het vermoeden van brand stichting werd bevestigd doordat zich ook bij het andere noodgebouw een kleine brand voordeed. Omdat Toshaba hermetisch afgesloten was, was brandbe strijding van binnenuit onmogelijk. Uiteindelijk lukte het toch de zaak te blussen. Het was binnen zo heet geweest dat de fooienpot met inhoud geheel gesmolten was en als plakkaat over de toonbank was uitgevloeid. Bevelvoerder Burlage en ik gingen in het andere gebouw, dat door een of andere wijkdienst op het gebied van gezondheidszorg werd gebruikt, op na-inspectie. Nog vol rook had het iets mysterieus. In een van de kamers open den we een kast en tot onze schrik en verbazing stond daar een compleet geraamte ons aan te staren. Een ander voorval bij deze Toshaba-brand: een brandweer collega had zoveel haast om bij de brand te komen, dat hij al fietsend een stoeprand over het hoofd zag - met als gevolg een behoorlijke val. Bij een bezoek aan de eerste hulppost van de Deo bleek hij een aantal gekneusde ribben te hebben. Chinese restaurant Bloemendaalseweg Ik kan me die brand nog goed herinneren. Op een middag kregen we alarm en waren snel ter plaatse. Grote rookwol ken kwamen uit het platte dak van de keuken. We pro beerden om van binnenuit bij de vuurhaard te komen, maar vanwege de intense hitte bleek dit onmogelijk. Anderen probeerden, met meer succes, via het platte dak te blussen door de reeds gesmolten lichtkoepels. Vele dui zenden liters water werden er in de keuken gepompt. Uiteindelijk was de klus geklaard, maar de ravage was enorm. De nasi, bami en alle andere gerechten waren uit de pannen gespoten en zaten overal op de muur en op de grond, wat lopen onmogelijk maakte. Je gleed van de ene naar de andere kant. Toch was de restauranthouder ons zeer dankbaar dat we de brand beperkt hadden kunnen houden tot alleen de keuken; hij heeft ons later op een dineetje getrakteerd. Vreeburg In de nacht van zondag 10 april 1987 brak een felle brand uit in café-biljartcentrum 'Vreeburg' aan het Kerkplein te Bloemendaal. Grote rookwolken stegen op boven het pand. De brand weer was met zes minuten ter plaatse maar kon, in eerste instantie, weinig uitrichten. Vanwege instortingsgevaar en de grote hitte kon er van een binnenaanval allang geen sprake meer zijn en evenmin was het pand aan de voorzij de te betreden. De bestrijding werd daarom ondernomen aan de achterzijde en vanuit het naastgelegen restaurant 'Bistinguette'. Door een gat in de muur, waar een ventila tor in had gezeten, konden we water naar binnen spuiten en konden we zien hoe de bar en de biljarts in een ver zengende hitte ten ondergingen. De brandweer Haarlem kwam met een hoogwerker om de brand van bovenaf te bestrijden. Het pand is, op de voorgevel na, geheel verlo ren gegaan. Gelukkig is het daarna herbouwd en is het weer vanouds het café-biljartcentrum van Bloemendaal. Hulpverlening Halverwege de jaren zeventig werd de autospuit van rayon Bloemendaal uitgerust met redgereedschap om bij auto ongelukken slachtoffers te kunnen bevrijden. Nog geen 14 dagen later rukten we uit naar een ernstig ongeluk op de Vogelenzangseweg, waar een auto geslipt en in volle vaart tegen een boom geklapt was. Een andere keer, ook op deze weg, moesten wij een jonge vrouw bevrijden die in haar auto bekneld zat. Bij aan komst bleek dat ze met haar bovenlichaam tussen stoel en stuurkolom vastzat. Haar benen staken door het kapotte zijraam van het voorportier. Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999 27

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 27