Mensen en ook dieren redden Artikel 1,4b van de Brandweerwet geeft als een van de taken van de brandweer: 'Het beperken en bestrijden van gevaar voor mensen en dieren bij ongevallen anders dan bij brand.' De opstellers van dit artikel hebben misschien niet vermoed wat dit voor avonturen zou opleveren. Hieronder volgt een aantal waargebeurde verhalen over het redden van dieren door één van de Bloemendaalse vrijwilligers. De klassieker 'een kat in de boom', en meer varianten. Wie denkt: "Een kat in de boom en dan heb je het wel gehad", die heeft het mis. Wat dacht u van een kat onder de vloer of op de schoorsteen? Bij een onervaren persoon, die nog niet zo lang bij de brandweer is, gaat het alarm af met de melding: een kat in de boom. Nou èn, daar is hij toch zelf in geklommen, en trouwens, dan klimt hij toch gewoon weer naar beneden? Bij aankomst op de plaats van bestemming loopt een vrouw wat zenuwachtig heen en weer. Het is haar katje dat daar heel hoog in de boom zit op een heel dun takje. Als je dat ziet, begrijp je dat elke beweging een val kan betekenen. De kat begrijpt dat ook en blijft dus zitten, en dat kan hij dagen zo volhouden. Maar goed, hoe haal je hem eruit? Het is veel te hoog voor een ladder, en bovendien is de tak veel te dun om een ladder tegenaan te zetten. Is een hoogwerker of lad derwagen dan een oplossing? Helaas, die gaat maar heel moeilijk tussen de wirwar van takken door. Er zijn er paar brandweercollega's die zeggen: "Laat hem maar zitten, hij komt er vanzelf wel uit". De teleurstelling staat al in de ogen van de eigenares te lezen. Na nog wat inventieve opmerkingen van collega's komt het geniale: "We spuiten hem eruit". We leggen de eigenares van de kat uit dat we haar diertje met een zeil op zullen vangen, en dat het zeker goed zal gaan. Na wat gemor gaat ze akkoord. De weg wordt afgezet, het zeil wordt uitgerold en de druk gaat op de spuit. Je staat er van te kijken, hoe stevig zo'n beestje zich nog vastklampt aan een immens dun takje, terwijl hij de volle laag krijgt. Inmiddels staan er al zo'n twintig auto's te wachten tot ze door kunnen rijden. Zes brandweercollega's staan midden op de weg, met een zeil tussen hen in gespannen. De bevelvoerder staat op enige afstand te kijken om aanwij zingen te geven. Dan laat de kat los en valt naar beneden, maar door de takken die hij onderweg tegenkomt wordt de kat diverse malen van richting veranderd en evenzovele malen wordt de zes mannen toegeschreeuwd door de bevelvoerder: "Naar links... naar rechts..., naar voren..." Voor de automobilisten die uit de auto waren gekomen leverde dit een slapstickachtig schouwspel op. De kat kwam uiteindelijk keurig in het zeil terecht, en zette het daarna als een haas op een rennen. Later vernamen we van de eigenares dat de kat al thuis voor de deur zat te wach ten. Zoals het klokje thuis tikt... Maar wat dacht u van de kat onder de vloer. De kruip ruimte was voor een brandweerman veel te klein om onder door te kruipen, en dan een kat te pakken zien te krijgen! Hij zat er al drie dagen. U begrijpt het al, de sug gestie kwam om de vloer open te breken. Dat vond men toch iets te rigoureus, maar wat dan? Daar stonden we met een brandweerauto van acht ton, acht brandweerlie den, met Felix brokjes bij het kruipluik: "Poessie, poessie, poessie..." En toch hebben we het zó voor elkaar, gekre gen. Waarom lukt het ons wel, en een ander niet!? Of was het beginnersgeluk! En dan de kat op de schoorsteen. Dit was de tweede keer al dat dezelfde kat op dezelfde schoorsteen zat. Hoezo zijn katten eigenwijs! De tweede keer dat we de kat eraf haal den, leverde dit een stoere brandweerman een nat pak op. Via een klein laddertje van de nok van het dak naar de schoorsteen konden we de afstand net overbruggen. De kat werd bij zijn nekvel gegrepen, maar hing met zijn 'piasorgaan' de verkperde kant op. Het is een wonder dat de kat niet is losgelaten. Zeer zeldzaam: een ara in de boom. Bij het afgaan van een brandweeralarm let je vooral op het adres van de melding. De melding zelf betrof 'Een ara in de boom', wat is een ara eigenlijk? Nog steeds fixerend op het adres zien we, op de bewuste plaats aangekomen, een papegaai in de boom. Natuurlijk, een ara is een papegaai. De papegaai was eigendom van de bewoners van een gekraakt pand in Aerdenhout. Toentertijd was kraken aar dig populair. Maar wat is er eigenlijk mis met een pape gaai in de boom, want die voelen zich daar toch thuis? Dit was nu precies het probleem, hij was in slaap gevallen en vond die drukte beneden wel best. Ook hier was het onmogelijk om met een gewone ladder de papegaai uit de boom te krijgen, en daarbij, wie pakt een papegaai vast als je daar geen ervaring mee hebt. Zo'n snavel is behoorlijk sterk. Volgende vraag: "Moet die ara er dan echt uit?" Na informatie ingewonnen te hebben bij het vogelrampen- 30 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 30