fonds bleek dat, voor een vogel die normaal binnen zit, de hele nacht buiten zitten bij de huidige temperatuur vrijwel zeker de dood tot gevolg zou hebben. Hij moest er dus toch maar uit, en we besloten assistentie van een hoog werker in te roepen, zodat de eigenaar hem zelf kon pak ken. Door het rumoer kwamen enkele buurtbewoners de straat op die de krakers enigszins geaffecteerd begonnen toe te spreken: "Schandalig jullie krakers; jullie kennen je rechten wel, maar je plichten niet. Jullie maken elke avond herrie en die papegaai krijst altijd erg hard". Er ontstond zelfs een klein handgemeen, iets waar de brandweer moei lijker mee om kan gaan. Dan maar wat politie erbij gehaald om de beide partijen uit elkaar te houden. Na een tijdje arriveerde de hoogwerker die door een klein plant soentje moest rijden èn door het hek van de tuin. Het ging tenslotte om het leven van een dier. Inmiddels ston den er al tientallen mensen op de plaats van de gebeurte nis. Na ongeveer tien minuten door de obstakels van tak ken heen worstelen hing het bakje van de hoogwerker tenslotte pal voor de papegaai. In het bakje stond behalve een brandweercollega ook de eigenaar van de papegaai. Het beest was net wakker geworden en reageerde nerveus. De eigenaar aarzelde niet en pakte het beest dat wild om zich heen beet, bij zijn vleugels. Op dezelfde belabberde manier als het bakje omhoog was gekomen, ging het ook weer omlaag. Het maakte de papegaai zenuwachtiger en zenuwachtiger en wat niet moest gebeuren, gebeurde toch. De papegaai wrong zich los, vloog over de weg en landde in een plantsoen aan de overkant van de weg. Diverse mensen renden de papegaai achterna. Het bakje van de hoogwerker was nog een paar meter boven de grond en de eigenaar die dacht dat de papegaai zich door al die toeloop weer uit de vleugels zou maken, besloot uit het bakje te springen. Oei, de afstand was toch groter dan hij dacht en met een flinke kreun kwam hij op de grond terecht. Hij krabbelde op, hinkte naar het plant soen, greep de papegaai en hinkte met het beest naar bin nen. Een zucht van opluchting, het beest zat weer binnen. Maar wat nu met zijn enkel, die meteen knal en knal blauw werd en enorm opgezwollen. Het zag er zo erg uit dat de aanwezige politie maar besloot om een ambulance op te roepen, die toen nog van het Marine Hospitaal kwam. Het uiteindelijke resultaat was twee brandweerau to's, zes brandweerlieden, één politieauto en twee politie mensen, één ambulance en twee ambulancebroeders en de nodige medici in het ziekenhuis, alles voor een ara in een boom. Ik zal het nooit meer vergeten. Last but not least, vergeet het vee niet. Natuurlijk hoort ook vee tot de dieren. Maar hoe moet de brandweerman, die een groot gedeelte van zijn tijd op kantoor doorbrengt, omgaan met een melding van een paard of een rund in de sloot? Het zijn en blijven verrekt grote dieren. Wij zijn als Brandweer Bloemendaal dan ook goed af, omdat er een paar mensen bij zijn die hun vak goed verstaan. Het vak van agrariër wel te verstaan. Bij menig koetje of paardje in de sloot is de ervaren agrariër haast onmisbaar. Je kunt natuurlijk een touw om de nek van het dier binden en dan trekken, maar hoe hard mag je trekken? Met tien man, met een tractor en met een brand weerwagen??? Deze dilemma's worden opgelost door vak mensen. Neem nu bijvoorbeeld een willekeurig rit tijdens een oefening over een landelijke weg in Vogelenzang. Twee ex-agrariërs, die het vak van slager uitoefenen, roe pen: "Stop, daar ligt een schaap op z'n rug". Nou èn, laat lekker liggen. "Een schaap op de rug betekent zijn zekere dood", roept één van de slagers. We rennen met een stel collega's over het land. Gelukkig, het schaap leeft nog. We zetten het schaap op zijn poten en de rest van de avond zijn we trots op het feit dat we weer een goede daad heb ben verricht, èn dat de kantoorklerk weer wat geleerd heeft. Tja, Artikel 1 van de Brandweerwet leidt tot meer dan je zou verwachten. Dico van den Heuvel Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999 31

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 31