Van de redactie In dit nummer van Ons Bloemendaal maken wij ruim baan voor de jubilerende Vrijwillige Brandweer van Bloemendaal. Vijfenzeventig jaar lang hebben deze vrijwilligers klaargestaan om hulp te bieden waar dat nodig was. Een verslag van deze jaren levert een spectaculair nummer op waar u, veilig thuis en toch 'ramptoerist', van kunt genieten. Aangezien dit 'brandweernummer' huis aan huis zal worden verspreid in de hele gemeente Bloemendaal, treffen onze donateurs ditmaal twee kwartaalschriften in de brievenbus aan. Michiel Joustra, oud-lid van Rayon Aerdenhout en Overveen, en voorzitter van de V.V.B.B. schreef de introductie tot dit nummer en mevrouw Snoeck-Schuller, burgemeester van Bloemendaal en hoofd van de brandweer, het voorwoord. In 'Brandweerhistorie tot de jaren zeventig' geeft Han de Graaf, oud-lid van de brandweer Rayon Bloemendaal, een uit gebreid beeld van de brandweer 'toen'. Daarna volgt een verslag over de vier verschillende rayons die de Bloemendaalse brandweer telde vóór Rayon Overveen werd opgeheven. Hoe het toeging in 'Post Vogelenzang' wordt verteld door oud-lid van Rayon Vogelenzang de heer H. Kuys. Oud-lid van de brandweer Piet Lettinga, vroeger verbonden aan Rayon Aerdenhout, doet verslag van zijn ervaringen in 'Post Aerdenhout'. Anton Hendriks, vroeger verbonden aan Rayon Overveen, vertelt over 'Post Overveen' en het is wederom Han de Graaf die zijn wederwaardigheden bij 'Post Bloemendaal' uit de doeken doet. Dico van den Heuvel, hoofd brandwacht van Rayon Vogelenzang komt met een aantal levendige en 'waargebeurde' verhalen over het redden van dieren en voegt daar een artikel over 'Brandweertaal' aan toe. Tot slot volgt 'Opleiding, opvang en taakverdeling bij de brandweer' van René Schreuder Goedheijt, onderbrandmeester van Rayon Bloemendaal. Wij zijn hem zeer erkentelijk voor zijn hulp bij het uitzoeken van de foto's in het brandweerarchief. Zoveel vuur en avontuur liet geen ruimte voor onze eigen brandende vragen, die wij derhalve uitstellen tot het monu mentennummer van september. Wij wensen u een goede, veilige zomer. Peter de Natris, Joan Jalink en Florentine van Eeghen Pag. 4 en 5: De gerestaureerde Elswout-brandspuit (Freek Baars) 4 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 4