Voorwoord Dit zomernummer van de Stichting 'Ons Bloemendaal' is geheel gewijd aan onze 75-jarige brandweer. Het verheugt mij zeer dat men in de archieven heeft willen kruipen om al het wel en wee van de Bloemendaalse brandweer vast te leggen. Wie 75 jaar wordt, heeft veel te verhalen en dat is ook zo bij de Vereniging Vrijwillige Brandweer. De vrijwilliger wordt gekenmerkt door de bereidheid iets voor de gemeenschap waar hij woont te willen doen en geniet daarbij zelf van de kameraadschap en gezelligheid die dat tot gevolg heeft. Kortom, een duidelijke win-win situatie, een nieuw hedendaags begrip, dat al zo oud is als de wereld. Voordat de Bloemendaalse brandweer in 1924 werd opgericht, was er een brandweerplicht, geregeld bij gemeentelijke verordening, voor alle mannelijke ingezetenen tussen de 18 en 60 jaar, een zogenoemde 'plichtbrandweer'. Door vijf gulden in de gemeentekas te storten kon men die plicht weer afkopen!? Nu krijgt men een beperkte vergoeding voor uitruk- en oefenuren, maar nog steeds betaalt men een contributie om lid te mogen zijn van de Vereniging Vrijwillige Brandweer Bloemendaal. Het oefenen en uitrukken is in de loop der jaren fors professioneler geworden; hetzelfde geldt trouwens voor het mate rieel en de kleding. Van de vrijwilliger wordt heden ten dage ook steeds meer verwacht. Niet alleen moet hij goed geoefend zijn en dat kost de nodige avonduurtjes, ook wordt de huidige brandweer steeds minder vaak gealarmeerd voor branden en brandjes, maar wordt men veel vaker ingeschakeld voor hulpverlening in de brede zin van het woord. En dat vergt een airdere geoefendheid en inzet van manschappen. Met het project Versterking Brandweer wordt nog meer het accent gelegd op een goed samenspel tijdens hulpverlening bij rampen en ongevallen en dat gaat vanzelf over gemeentegrenzen heen. Iedere brandweerman is een schakel in het geheel van de hulpverleningsketen. Vandaar dat ik altijd zeg; "Lid zijn van de Vrijwillige Brandweer is wel vrijwillig, maar niet vrijblijvend!" Dankbaar ben ik dat zoveel inwoners van Bloemendaal lid willen zijn van onze vrijwillige brandweer. Door hun bereid heid om bij nacht en ontij er op uit te trekken ten behoeve van onze medeburgers, door hulp te bieden bij brand en ongeval, geeft de brandweer de bevolking een gevoel van veiligheid en vertrouwen. Vandaar dat ik blij ben met deze publicatie, waardoor het werk van de brandweer even uit de schaduw komt en in het volle daglicht treedt. 'Ons Bloemendaal' bedankt! Vereniging Vrijwillige Brandweer Bloemendaal, van harte gefeliciteerd met deze prachtige leeftijd! Nog heel veel jaren wens ik jullie toe, midden in onze gemeenschap! L.A. Snoeck-Schuller Burgemeester Bloemendaal 6 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 6