1925: De Magirus-brandweerauto. Een greep uit de geschiedenis van de brandweer, ontleend aan archieven van de vereniging en van brandweermensen en afgewisseld met verhalen en anekdotes van oud-brand weermensen. Het ontstaan van de V.V.B.B. De Vereniging Vrijwillige Brandweer Bloemendaal (V.V.B.B.) bestaat alweer 75 jaar. Maar ook vóór 1924 werd er natuurlijk aan brandbestrijding gedaan. Een terug blik in die tijd toont dat er diverse brandweerposten waren in de gemeente Bloemendaal: brandspuithuisjes op de Rijperweg, de Hoge Duin en Daalseweg en de Marcelisvaart. Ook in Bentveld en Vogelenzang en bij de politieposten Bloemendaal en Overveen waren er posten. Het materiaal van de gemeente stelde weinig voor. Een inventarislijst van vóór 1900 geeft aan dat het door de gehele gemeente verspreid liggend gereedschap verre van compleet was: 10 bluskostuums met leren helmen, 7 handpompen, 4 slangenwagentjes met totaal 350 meter slang en een paar handkarretjes met scheppen voor het blussen van duinbranden. De kerkklok fungeerde als alarm. Brandweerlieden van de plichtbrandweer reageerden op de klok. Bij alarm ging de veldwachter op de fiets naar de burgemeester, die ook hoofd van de brandweer was, om hem te informeren over de aard en de plaats van de brand. De burgemeester liet zich dan per rijtuig naar de brand brengen. De veldwach ter spoedde zich vervolgens naar de commissaris van poli tie om ook hem te informeren. De burgemeester was herkenbaar aan een grote houten staf. De bevelvoerders herkende men aan een kleinere houten staf. Eerste leden De manier van brandbestrijding was niet optimaal. Met de term 'plichtbrandweer' wordt bedoeld dat je in die tijd door de gemeente werd aangewezen om aan brandbestrij ding deel te nemen. Op die wijze kweek je geen motiva tie. Ook het oefenen in brandbestrijding was minimaal. Om mensen toch hiertoe te krijgen, werd er na afloop van de oefeningen een stevige borrel in het vooruitzicht gesteld - bevorderlijk voor de nuchterheid was dit bepaald niet. De aanleiding tot het wijzigen van dit systeem was een grote brand in de schilderswerkplaats van Van Wilgenburg (Bloemendaalseweg) die geheel uitbrandde. Twee winke liers die bij het blussen ervan meehielpen, de heren J.D. Meeuwig en F.J. Cassee, namen hierna het initiatief om een en ander beter te organiseren. In de plaatselijke krant Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999 7

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 7