1930: Brandende auto op de Zeeweg. werd een oproep geplaatst om zich op te geven als brand weerman. Daar werd goed gehoor aan gegeven. Na enkele weken waren er al vijftig mensen die belangstelling toon den. Zij werden de eerste leden van de Vereniging Vrijwillige Brandweer Bloemendaal die op 30 april 1924, in de zaal van Dries van Schooten (restaurant Roozendaal te Overveen) werd opgericht. Vergoedingen Materiaal werd beschikbaar gesteld door de gemeente. De vereniging zorgde voor de kleding en de administratie en droeg daarvan de kosten. Hierdoor had de eerste comman dant meteen al heel wat in de (verenigings)melk te brok kelen - hij beheerde namelijk de kas. De opzet van de vereniging was om min of meer onafhan kelijk van de gemeente te opereren. De gelden kwamen binnen via donaties en van de brandweerlieden zelf. Wilden zij lid zijn van de vereniging dan dienden zij zes gulden per jaar aan contributie te betalen, maar gelukkig kon dit in termijnen. De hoogte van de jaarlijkse contribu tie is overigens traditiegetrouw tot laat in de jaren tachtig onveranderd gebleven. Voor uitrukken en het bijwonen van oefeningen kreeg men geen vergoeding. Een vergoedingsregeling voor de vrijwilligers stamt, in de gemeente Bloemendaal, pas uit de jaren tachtig. Eerste autospuit De eerste Magirus motorbrandspuit werd eind 1925 aan geschaft. Enkele specificaties: De motor was een 4-cilinder met 34 pk, 4 versnellingen voor- en 1 achteruit; maximale snelheid 45 km per uur. De pomp: Magirus centrifugaal- pomp met een capaciteit van 700 liter per minuut bij 80 en 1.000 liter per minuut bij 60 meter opvoerhoogte. De bovenbouw was voorzien van twee afneembare slangen haspels, elk met 100 meter slang. De zuigbuizen bevonden zich onder de treeplanken. Het houtwerk was van essen- hout. Er was plaatsruimte voor negen man. De autospuit werd gestald bij garagebedrijf Lansdorp op de Korte Kleverlaan te Bloemendaal. Brand in Wasserij Bijvoet (maart 1932). 8 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 8