1934: Tienjarig bestaan van de vrijwillige brandweer. Bij gebrek aan een slangentoren werd achter de boerderij van Uitendaal, aan het eind van de Zomerzorgerlaan, een slangendroog plaats gemaakt. Deze bestond uit een hoge paal met hijsmogelijkheid, zodat je diverse slangen in één keer op kon hijsen. Koninklijke goedkeuring In 1928 heeft de Vereniging koninklijke goedkeuring gekregen. Ook in 1928 werd het eerste alarmerings systeem aangeschaft. Dit bestond uit een telefooncentrale met dertig toestellen. Kosten 1.752 gulden. Dit systeem zou pas vervangen worden in 1973. DE JAREN DERTIG Omstreeks 1930 werd de verenigingswissel- speld geïntroduceerd. Degene die, gemeten over een jaar, het hoogste opkomstpercenta ge had, mocht deze felbegeerde speld het gehele daaropvolgende jaar dragen. De eerste uitruk naar de Zeeweg, aangelegd in 1928 en berucht geworden vanwege de vele ongevallen, vond plaats in 1930. Er stond toen een auto in lichterlaaie. Op 4 juli 1931 brandden twee woonhuizen op de Houtvaartkade te Aerdenhout geheel uit. In augustus 1931 ging de lampenkappenfabriek aan de Kinheimweg volledig in vlammen op. Door de ingesloten ligging van de fabriek en de vele brandbare materialen werd het blussen bemoeilijkt. De brandweer wist echter wel de belendende percelen te behouden. Op 17 maart 1932 brak er brand uit, een van de grootste in de geschiedenis van de gemeente Bloemendaal, in de stoom en chemische wasserij van Bijvoet aan de Korte Kleverlaan. De commandant van de Bloemendaalse brand weer, de heer Meeuwig, die toevallig om half negen pas seerde, ontdekte de brand. Al voordat de gealarmeerde brandweer kon arriveren, stond het grote gebouw in lich terlaaie. In brandende flarden vloog de te wassen kleding uit de gesprongen ramen. Juist die dag was er een grote partij, zo'n 100.000 stuks wasgoed extra, binnengekomen. Om kwart voor tien kregen de bewoners van de Prof. Van Vlotenweg de opdracht hun huizen te verlaten. Bij een aantal huizen was door de intense hitte de verf reeds geblakerd. De uit 1674 daterende fabriek ging geheel ver loren. De belendende percelen werden gespaard. Jubileum In 1934 werd het 10-jarig jubileum gevierd. De comman dant memoreerde toen dat in deze periode de brandweer 182 keer was uitgerukt, waarvan drie keer vanwege grote branden. Dit jubileum ging niet ongemerkt voorbij. Rond de oprichtingsdatum werd een heuse optocht georganiseerd. Een Amsterdams muziekkorps was uitgenodigd om het een en ander op te vrolijken. Het verhaal gaat dat de muziek wat vals klonk, omdat brandweerlieden leden van het muziekkorps teveel jenever hadden gevoerd. Er werd zelfs beweerd dat sommige muzikanten de afstand twee maal hebben gelopen - zo slingerden zij. Voordat de optocht begon is het BANIER, dat nog steeds in het bezit is van de brandweer, uitgereikt. Dit vaandel werd ontworpen door de Haagse sierkunstenares mevrouw Martens-van Balgooij. De eerste vaandeldrager werd brand wacht N. van Keulen. Het hoogtepunt van dit jubileum Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 2, zomer 1999 9

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 9