waarschijnlijk omdat Michael daar meer vrijheid kreeg (zie de kaart van Hendrik van Zutphen bij het artikel 'Elswout'). Rozentuin Onder Marselis werd het Huis te Vogelenzang het prach tigste buiten van de omgeving. Na zijn dood verkochten zijn erfgenamen op 18 november 1807 het hele bezit voor ruim 300.000 gulden (huizen, park, het bijbehorende veenweide- en duingebied tot aan de zeereep toe) aan Willem Philip Barnaart. De erven Barnaart zijn nog steeds eigenaar, al hebben zij de laatste eeuw wel gedwongen verkopen moeten doen aan de Amsterdamse Waterleiding. De Amsterdamse Waterleidingduinen hebben zich bij deze aankoop verplicht de zichtas vanuit het huis open te hou den. De moeder van de huidige Barnaarts heeft ten zuiden van het huis een formele rozentuin laten aanleggen met symmetrische rozenbedden en schitterende coulissen van coniferen. Onderhoud Het onderhoud van een buitenplaats wordt allang niet meer gedekt door de opbrengsten van de houtverkoop. Sinds 1959 is op het landgoed een camping gevestigd, die soms in het hoogseizoen zo'n 1.200 mensen herbergt. De laatste jaren komt de Stichting Particulier bewoonde Historische Buitenplaatsen (de PHB) de eigenaren te hulp met professionele mankracht om het zo noodzakelijke onderhoud te verrichten. Bij de storm van 1972 sneuvel den enkele monumentale linden bij het grote huis. Binnen de kraag (het door de boom zelf gevormde opschot dat zo mooi tot een trommeltje wordt geknipt) van een omge waaide boom werd een nieuwe aangeplant en van een andere linde werd een 'spaariing' uit dat opschot de Zichtas vanaf Huis te Vogelenzang over de vijver in de richting van de Waterleidingduinen. opvolger. In de zuidwesthoek van het landgoed zijn helaas veel iepen ten prooi gevallen aan de gevreesde iepenziekte die is komen aanzetten vanuit de aangrenzende provincie Zuid-Holland waar minder strenge regels gelden betreffen de de iepenziekte-bestrijding. Daar is goed te zien hoe groot het niveauverschil is met de omliggende bollenvel den. Deze zijn vroeger afgegraven voor het zand, terwijl het bos ongestoord is gebleven. Het landgoed is voor publiek opengesteld. Voorzien van een kaartje van f 1,- te koop bij de automaat achter het witte huis, kan iedereen van dit monumentale groen genieten! N.B. Om de rust van dit landgoed te waarborgen mag er niet meer geparkeerd worden dicht bij het witte huis. Parkeermogelijkheid is er bij de uitspanning 'het Panneland'. Mieke Wilmink Literatuur - L.H. Albers: Landgoederen van Zuid Kennemerland. - A. Baeyens en J. Duyve: Lezen in het duin. - A.A. Hulkenberg en Chr. Schut: Gezichten in Kennemerland. 10 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 10