De tuinen van Hartenlust Een unieke plek in hartje Bloemendaal Hartenlust aan de Vijverweg is een van de oudste buiten plaatsen van Bloemendaal. In 1640 begonnen als beschei den hofstede was het rond de achttiende eeuw een buiten plaats die centraal in de gemeente Bloemendaal lag en zich uitstrekte van de Dr. D. Bakkerlaan tot aan het Kerkplein. De buitenplaats bestond uit het herenhuis met een prachti ge tuin die alle vormen die de mode door de eeuwen heen voorschreef, heeft gekend. Er was een oranjerie, een koetshuis, een theekoepel, een vinkenbaan, een moestuin, een boomgaard en een complete boerderij met weilanden en (pluim) vee. Een echte Hollandse windmolen loosde het overtollige water. En er was, niet te vergeten, een herten kamp met heren en reeën en schapen en geiten. Paradijs Toen de Amsterdamse stadssecretaris Jan Boreel in 1722 de buitenplaats Hartenlust kocht, zat er zo'n 15 ha. grond bij waarvan hij een waar paradijs maakte. Een lange oprij laan, omgeven door lindebomen, leidde naar een bloe- menparterre voor het herenhuis, met aan weerskanten de tuinmanswoning en het koetshuis. Ten oosten van het huis lag een grote waterkom met terrassen. In hoge, strak- geschoren hagen waren nissen gemaakt voor stenen beel den en vazen. Daarachter lag een door de tuinontwerper Adriaan Speelman bedachte strakke tuin in barokstijl, met door buxus afgezette sierlijke borders. Ernaast was een voor die tijd zeer modem slingerbos in landschapsstijl. In de moestuin bloeiden kruiden en snijbloemen en rond het landgoed liepen fazanten, kalkoenen, kippen, duiven en parelhoenders. En waar het maar kon stonden beelden, vazen en tuinzitjes onder exotische bomen als laurier, sinaasappel en citroen. Rond i 7 43 liet de volgende Hartenlust-eigenaar Albert Lippert een nieuw herenhuis bouwen en ook nog een achthoekige theekoepel (daar waar nu het postkantoor van Bloemendaal staat). In 1755, toen Francois Druyvesteyn eigenaar werd van Hartenlust, was het landgoed zo'n 21 ha. groot. En toen Cornelis van der Vliet Hartenlust kocht, was het 33,5 ha. groot en goed onderhouden. Onder zijn aanvoering werd het buiten nog groter en grootser. Dat was vooral te dan ken aan de tuin- en landschapsarchitect J.D. Zocher die rond 1827 heel wat veranderingen aanbracht. Hij liet bij voorbeeld de waterkom dempen en zette er een U-vormi- ge vijver voor in de plaats met weiland eromheen. Exploitanten Ook de daaropvolgende eigenaars (waarschijnlijk de bekendste) Jan Borski en zijn vrouw Olga Sillem zetten zich in om Hartenlust tot een buitenplaats van allure te Hartenlust anno nu (foto GAB/Leo Dubbelaar). Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999 11

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 11