maken. Het oude herenhuis werd afgebroken en er kwam een zeer riant huis voor in de plaats. Het landgoed werd uitgebreid tot bijna 40 ha. Hartenlust beleefde een bloei tijd, maar niet voor lang. In 1891 overleed Jan Borski, in 1899 volgde zijn vrouw. Er waren geen kinderen en geen opvolgers. Toen Hartenlust in handen viel van exploitan ten in onroerende goederen, was het voorgoed gedaan met het landgoed in die omvang. De grond werd in delen verkocht en bebouwd en het herenhuis werd drastisch verbouwd tot een hotel, met zo'n 3 ha. grond eromheen. In 1914 werd het hotel met park, vijver en hertenkamp geveild. In 1916 kocht de heer A.R. Laan Hartenlust en liet herenhuis en tuin grondig opknappen. De tuinarchitect P. van Leijden liet aan de terraskant de vijver grotendeels dempen en aan de voorkant kwam een rosarium. In 1964 kwam er een eind aan de particuliere bewoning van Hartenlust. In 1968 kocht de PWN de villa met wat er overgebleven was van het park, namelijk één hectare. In 1987 vertrok PWN en Hartenlust werd eigendom van de Stichting Administratiekantoor Hartenlust. De onder Monumentenzorg vallende villa werd geheel verbouwd naar ontwerp van de Bloemendaalse architect George van Delft, die op basis van oude tekeningen de oorspronkelijke indeling zoveel mogelijk herstelde. De villa is nu al zo'n tien jaar 'tot de nok' gevuld met medewerkers van vdBJCommunicatie Groep' en 'Tromp en Partners'. Landschapstuin De tuin van krap een hectare, met medewerking van de Provinciale Ecologische Dienst in ere hersteld, is van grote ecologische en landschappelijke waarde. De bodem van het huidige Hartenlust is opgebouwd uit oude duinzandgron den. Bij de grondboringen kwam men een schelpenlaag tegen, waarschijnlijk van een schelpenpad. De invloed van het grondwater is groot. In een drassig, door kwelwater gevoed grasland groeien onder meer echte koekoeksbloem, moeraswalstro, zwarte zegge en zelfs enkele tientallen rietorchissen. Er zijn opvallende boomsoorten als moerascypressen en ginko's, maar ook paardekastanjes, witte esdoorn, en een paar vleugelnoten ontbreken niet. Een kapitale zomereik bij het vijvertje vol kikkerdril stamt mogelijk nog uit de tijd dat het landgoed werd gesticht. Als die nou nog eens kon praten... De oprijlaan wordt omzoomd door winterlindes en mondt niet meer uit in een bloemenperk maar in een bescha duwd stinzengazon met een prachtig beeld van Trudy van der Raadt. Soms, heel soms, is de romantische landschapstuin gevuld met lange tafels met etende mensen, en kinderen die op het grasveld spelen en verstopper tje doen, als ware het een Italiaans familie-buitengebeuren. Een unieke plek, dat is het. U kunt het met eigen ogen bewonderen tij dens de Open Monumentendag op 11 september. Er wordt gezorgd voor koffie en thee, de bankjes staan klaar... maar zorgt dan voor mooi weer?! J O AN JALINK (met dank aan Ferry Tromp) Bronnen - 'Hartenlust. Een historisch onderzoek naar de ontwikkeling van buitenplaats tot woon- win kelcentrum' (Haarlem 1988) van Wim Post. - 'Beheersplan Landgoed Hartenlust' van het ecologisch en hydrologisch adviesbureau Ten Haaf en Bakker. Ligging en indeling van Hartenlust 1987 (tekening ontleend aan Beheersplan Landgoed Hartenlust). 12 ONS BEOEMENDAAL, 23E JAARGANG, NUMMER 3, NAJAAR 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 12