De Bloemendaalse familie Grootegoed en Hartenlust Aan de Bos en Duinlaan nr. 2b staat één van Bloemendaals kleinste woningen. Dit bescheiden, maar stokoude bouw werkje behoorde lange tijd als dienstwoning tot de buiten plaats Hartenlust. Dit riante landgoed, dat in vorige eeu wen het huidige winkelcentrum, van Bloemendaal bestreek, was in de zeventiende eeuw gesticht. In 1847 kwam het in bezit van de welgestelde familie Jan Borski (1807- 1891) en echtgenote Olga Emilie Sillem (1814-1899). Het herenhuis van Hartenlust werd vervolgens door hen geheel vernieuwd en is nog steeds in dezelfde staat aanwezig aan de Vijverweg nr. 18. De monumentale villa is thans als kantoorcomplex in gebruik. Het huisje aan de Bos en Duinlaan, naast Eben Haëzer, was één van de meerdere dienstwoningen die bij Hartenlust behoorden en werden bewoond door het per soneel. Als men over de historie van één van de vele buitens die Bloemendaal rijk was wil schrijven, dan is er over het herenhuis en zijn bewoners vaak het nodige bekend. Anders wordt het, als we het over de personeelswoningen van het buiten hebben. Daarvan zijn de gegevens meestal maar mondjesmaat aanwezig. Toch kunnen we een tipje van de sluier oplichten over twee van de bedrijfswoningen van Hartenlust. De familie Grootegoed Op 2 mei 1833 werd in Maassluis Maria Overzijl (1833-1922) geboren als dochter van Annetje Overzijl, sedert zeven jaren weduwe van Johannes Vos. Aldus de geboorteakte van Maria die een dag latei- werd opgemaakt. De vader is dus blijkbaar onbekend en waarschijnlijk om die Maria Ovenijl (1833-1922), reden werd Maria enige tijd naast haar huisje in het bos aan de later ondergebracht in het Bos en Duinlaan 2b. Zij was zeer Haarlemse Weeshuis. Op lanq dienstbode bij de familie r a J zeer jeugdige teeltijd verliet Borski-Sillem op de buitenplaats tt i n ii tt n i zij het weeshuis om te gaan Hartenlust (totocoil. H. Grootegoed, Heemstede) werken bij de familie Borski op Hartenlust. Met wat schamelijke spulletjes ging zij op weg richting Bloemendaal naar het defti ge Hartenlust waar ze haar intrek nam als hulp in de huishouding. Op de bovenste verdieping van het herenhuis zal zij zeer waarschijnlijk het dienst bodekamertje tot haar beschikking hebben gekregen. Op wat latere leeftijd, zo achter in de twintig, kreeg Maria verkering met Arnold J. Grootegoed (1836- 1881), nu geen onbekende naam meer in Bloemendaal. Arnold werkte toen bij de Fa.Van Enthoven, een landbouwbedrijf in zand, turf en grond in Bennebroeksehoek, nu Zwaanshoek. Voor die fir ma transporteerde hij veel turf als brandstof naar Bloemendaal en op de terugweg nam hij weer duinzand mee. Het toeval wilde dat hij na enige tijd als tuinman bij de familie Borski op Hartenlust in dienst kwam en dat hij daar zijn toekomstige vrouw leerde kennen. Beiden kwa men uit het Westland: Arnold was afkomstig uit Monster. Grootegoeds voorouders, die oorspronkelijk uit Duitsland kwamen, heetten daar Grotegud. Een van hen was in Nederland terechtgekomen door in dienst te zijn geweest in het leger van Johan Willem Friso (1678-171 1). Zijn achternaam van Grotegud verhollandste hij in die van Grootegoed. Blijkbaar maakte Arnold als tuinman op Hartenlust carriè re, want toen het stel in 1863 ging trouwen kregen zij op de buitenplaats de tuinbaaswoning toegewezen. Deze dienstwoning stond met de koetsierswoning aan het oprij- pad vlakbij het herenhuis aan de Vijverweg. Tijdens de verkaveling van het buiten rond 1900 zijn deze twee bouwsels van toneel verdwenen. Een buiten met allure Was het herenhuis in het midden van de vorige eeuw door Borski vernieuwd, de tuinbaas- en koetsierswoning dateerde nog uit de zeventiende eeuw, uit de tijd rond 1640 waarin Hartenlust door de Haarlemse brouwer Michiel de Waal (1596-1659) was gesticht. Hartenlust zou daarna uitgroeien tot een buiten van grote allure en grote afmeting; in de tijd van Borski was het 40 hectaren groot. Arnold J. Grootegoed (1836- 1991), echtgenoot van Maria Overzijl en tuinbaas op Hartenlust ten tijde van de familie Borski Sillem (fotocoll. H. Grootegoed, Heemstede). Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999 13

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 13