Hartenlust had een schitterend herenhuis en prachtige tui nen, vijvers en bossen die al naar gelang de mode het dic teerde, in de loop der jaren in verschillende stijlen waren aangelegd. Maar men vond er ook een oranjerie, een vin- kenbaan, een bonte verzameling pluimvee in de menage rie, een theekoepel aan de Bloemendaalseweg, bedrijfswo ningen en de dieren zoals herten of 'harten' in het park, waarmee de naam Hartenlust zo nauw was verbonden. Voorts lagen twee overbossen aan de westkant van de Bloemendaalseweg, een moestuin, boomgaard, een com plete boerderij met weilanden en wat men verder maar bij een buitenplaats kan bedenken (1). De familie Grootegoed was vele jaren bij de familie Borski in dienst en hun gezin werd met acht kinderen verblijd. Hun oudste dochter Cornelia die in 1864 werd geboren zou later ook bij de familie Borski in betrekking gaan,: zowel in Bloemendaal als in Amsterdam waar de familie in de winter woonde. Zij trouwde later met Reijer Dorresteijn, de tuinman van het Amsterdamse grachten huis van de familie Borski, Herengracht nr. 477 te Amsterdam. Tragisch genoeg kwam Arnold op Hartenlust plotseling te overlijden, 45 jaar oud. Een droevig verhaal De vader van Arnold, Hendrikus Grootegoed (1811-..), schreef op de dag van het overlijden van zijn zoon op 13-8-1881, het volgende gedicht: Ontboezeming van een vader van 70 jaar oud, op de dood van zijn oudste zoon, oud 45 jaar. Schoon Bloemendaal daar ligt de grond alwaar mijn zoon zijn graf in vond. Voor al zijn zwoegen en zijn zorgen kon de dood geen uitstel borgen Van achttal kinderen los gescheurd en een vrouw, die hem zoo diep betreurd. Zonder hulp zou zij moeten zwichten en alleen die last te lichten. Maar, de bloemen zijn er niet zonder reuk, haar geur balsemt dien jammerbreuk. Men laat die droevige vrouw niet zinken haar kinderen in armoed niet verdrinken. Mijn zoon wisch thans Uw tranen af, gij ligt niet hooploos in het graf. Als man hebt gij Uw plicht gedaan, daar is de wereld mee voldaan. Tekening van Het huisje in 't Over bos van Hartenlust, Bos en Duinlaan 2b. Tekening uit 1937 door R. Dorresteijn jr (coll. H.Grootegoed, Heemstede). 14 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 14