Teunis Blok, een bijzondere Dahlia's bij Elswout INWONER VAN OVERVEEN Een prachtige voorjaarsmiddag. Het groen van de 'Kraantje-Lek-Weg' (Duiiilustweg) is nog transparant. Hoe vaak heb ik hier al niet gefietst, op weg naar Koningshof, Aerdenhout of gewoon voor een ommetje. Deze keer ben ik op weg naar de heer Teunis Blok die aan de Duinlustweg woont, op een van de aantrekkelijkste plekjes in Overveen. "Stel je voor dat daar je huis staat!", droomt menig woningzoekende terecht. Al 69 jaar woont Teunis Blok in het 'Dahliahuisje', zoals mijn kinderen het noemen. Hij is 94 jaar en groot, krach tig en vriendelijk. Zijn vrouw overleed in 1991. Ik heb bewondering voor de manier waarop hij, zelfs op hoge leeftijd, nog altijd met aandacht en liefde zorgt voor huis en tuin. "En ik fiets nog steeds en drink iedere dag mijn borreltje", vertelt Teun. "Af en toe doet de rentmeester van Elswout gezellig mee. En dan praten we over hoe het was en hoe het nu is. Er zijn veel lieve familieleden om me heen en ik woon hier toch zo prachtig". Hij is geboren in 1904, in Jaarsveld. Op zoek naar werk kwam hij terecht in Overveen. Hij werkte eerst in de boterfabriek van Cohen en Van der Laan op de Leidsevaart. Daarna zorgde hij drie jaar lang voor het onderhoud van bos en tuin van het landgoed Elswout. Het grote huis van Elswout was toen nog niet afgebouwd. Daarna kwam hij in dienst bij de familie Luden en Van Vliet, eigenaars van het landgoed Koningshof. "Ik trouwde mijn vroegere buurmeisje, en verdiende in die tijd tweeëntwintig gulden per week èn vrij wonen. Samen met zes tuinlieden, een jachtopziener, een chauffeur-huisknecht, vier werkmeisjes en twee keuken meisjes zorgden wij voor de familie en het landgoed. Voor het grote huis (nu filmarchief) lag een prachtige rozentuin die ik mocht onderhouden. Mevrouw Luden reed met haar wagentje door twee paarden getrokken overal naartoe en bracht fruit en bloemen rond. Mijn rozen zaten daarbij. Ach, die rozentuin was zo mooi! Toen De Koningshof vele jaren later door de laatste bewoners aan Natuurmonu menten werd geschonken, was het gedaan met die rozen tuin..." Ik hoor aan zijn stem dat het hem nog steeds spijt. De rozentuin is weg, maar al 69 jaar is zijn tuin een veel kleurige akker vol dahlia's. Hij begon in 1920 met de dahlia-verkoop om zodoende een extra centje bij te ver- Teunis Blok in zijn daMiatuin (privébezit) dienen. Vijfentwintig cent per bosje vroeg hij aan toevallig passerende kopers. In de oorlog werd het tijdelijk een moestuin, daarna bloeiden de dahlia's weer volop. Ik betrap me erop dat ik ieder voorjaar weer vol verwach ting en ook een beetje angstig kijk of het veld weer is ingeplant. En als dan in juli die grote bonte wereld weer tot bloei komt, met Opa Blok ertussen, immer vrolijk zwaaiend, dan is het goed!... Aagje Nicolaas Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999 19

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 19