Bloeme Herinneringen van de heer Gerrit Bakker De heer P. Bpkker overleden In de ouderdom van 59 jaar is plotseling overleden de heer P. Bakker, opzichter lste klasse chef der werkplaatsen bij de dienst van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal. De heer Bakker kwam in Juli 1920 in dienst van de gemeente. In die dertig jaar heeft hij een groot plichtsbesef getoond en de dienst verliest in hem een uitstekend ambtenaar. In de oorlogsjaren heeft de heer Bakker zich bijzonder geweerd met het onderbren gen van vele tientallen onderduikers. Bij het verborgen houden van benzine en olie, hetgeen door verraad aan het licht kwam, ls hij in moeilijkheden gekomen. Dit heeft rribgelijk zijn gezondheid geschokt. Uit het Haarlemsch Dagblad van 6 december 1951. De motorpomp en slangenwagen die de beerputten leegden De heer Gerrit Bakker is de zoon van Pieter Bakker, de eerste smid van de gemeentelijke instelling Publieke Werken die toen nog op het Kerkplein in Bloemendaal was gehuisvest. Als klein jongetje zwierf Gerrit door de werk plaatsen, vol bewondering voor alle voertuigen die daar stonden uitgestald. Een verhaal over wat er in een 'kleine eeuw' allemaal niet kan veranderen... Het Kerkplein Het Kerkplein te Bloemendaal was aanvankelijk de plaats waar vandaan de instelling Publieke Werken zijn activiteiten ontwikkelde. In 1903 werd de 'Oude School' op het Kerkplein 14 verbouwd tot wagenloods en ambtenaarswo ning. In de stalling stonden de sproeiwagens die de stoffige zandwegen minder stoffig moesten maken, de motorpomp en de slangenwagen die de beerputten leegde. Tot 1920 werd alles door paarden getrokken. Maar toen kwam de eerste vrachtauto: een voertuig uit de Eerste Wereldoorlog van het Engelse leger, merk White. Tegelijk met de auto werd een smid - mijn vader Pieter Bakker - in dienst genomen; hij had naast het repareren van hang- en sluitwerk ook verstand van motoren. Hij had gewerkt bij de firma Honnebier die de smederij achter het hotel 'Vanouds het Raadhuis' bezat en was een goede bekende van de toenmalige burgemeester Bas Backer, die zitting had in het Zocher Raadhuis tegenover het hotel. De smid deed klussen in het raadhuis èn in de burgemeesterswoning 'Elswoutshoek'. Bovendien trouwde hij met het kindermeisje van de dochters Backer. De smid vestigde zich met zijn vrouw boven de stal ling. De White-vrachtauto met zijn massieve rubberbanden, baarde heel wat opzien. De rich tingaanwijzers, die tegen het plafond van de cabine waren bevestigd, moesten met de hand worden bediend. In de praktijk betekende dat: voor de bocht stoppen, met beide handen de zeer stroef schuivende richtingaanwijzer de goede kant op zetten, de bocht nemen, en daar na weer stoppen om de richtingaanwijzer met beide handen naar binnen te halen. Het legen van de beerputten gebeurde nu ook gemoto riseerd; de tank stond los op de vrachtwagen. De motor pomp en slangenwagen werden echter nog door paar den getrokken. Een duidelijke overgangssituatie tussen twee tijdperken! De ene White-vrachtauto voldeed zo goed dat weldra nog twee echte wagens werden aangeschaft: twee Büssings uit het Duitse leger. De massieve banden van alle vrachtwagens waren dermate onverslijtbaar dat de onderstellen tot voor kort nog als schaftwagen dienst deden; er werd gewoon een houten keet op het onder stel gezet. Een van deze verrijdbare huisjes werd zelfs als 'Directiekeet' ingericht. Toen de gemeente op grote schaal de wegen aanpakte, kwam het rijdend kantoor met tekentafel en al goed van pas. 20 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 20