Aanvankelijk bereed de smid zelf de White-vrachtauto, maar hij maakte al snel plaats voor een 'echte' chauffeur: mijnheer Altena. Das was een Bloemendaler in hart en nieren die keurig met twee woorden sprak en bekend stond als 'De Witte' vanwege zijn witte haardos. Door de komst van de twee Duitse voertuigen waren er meer chauffeurs nodig. De smid leidde allen in eigen beheer op, rijbewijzen kwamen pas in de jaren dertig aan de orde. In 1928 werd er geld beschikbaar gesteld voor nóg een vrachtwagen: een tankauto die ook moest kunnen sproeien, met een ralbezem onder de wagen... Zandstrooier In Bloemendaal waren heel wat glooiende wegen te vin- De 'White', de eerste vrachtauto bij Publieke Werken, den, die steeds meer werden bestraat dan wel geasfal teerd. Er kwamen ook steeds meer particuliere autobezitters. In de winter was gladheidsbe- strijding dus noodzakelijk. Pieter Bakker, de gemeentelijke smid, bedacht graag ontwerpen. De zandstrooier was er een van. Met dit ontwerp had Bloemendaal niet alleen een landelijke primeur, maar deze gladheidsbestrijder werd later overal gebruikt. De strooiwagens van nu werken nog steeds volgens hetzelfde principe! De zandstrooiers werden achter de vrachtauto's gehangen. Nu nog het zand. Vlakbij het Kerkplein, in het Wilheminaduin bij de Hoge Duin en Daalseweg (waar nu het Openluchttheater is) was volop zand, dus probleem opgelost. Ongelukken bleven niet uit bij de zandwinning. De bovenlaag was bevroren, dus pakte men het zand dat eronder lag. Zo ontstond een hol, zo groot dat de achterkant van de vrachtauto erin paste. Op een kwade dag stortte het hol in. Alle bedolven mensen, op een na, konden met touwen en scheppen worden bevrijd. Maar het gevaar van zandverschui- vingen werd alleen maar groter. Nu deden er verschillende mensen toen al aan wintersport en bergbeklimmen en zij kenden een Zwitser die aan lawinebestrijding deed. De man kwam en behandelde het zand als sneeuw. Hij liep tegen de helling op en prikte in het zand. Als de boel ging schuiven, wachtte hij tot de rand van de zandlawine tegen zijn schoenen kwam. Dan pas liet hij zich voorover vallen en kwam met zand en al naar bene den. De Zwitser zorgde wel dat hij óp het zand bleef, en er niet onder verdween... IVI a a i a u t o Nog een ontwerp van Pieter Bakker: de maaiauto. In de jaren dertig werden er in de gemeente Bloemendaal veel plantsoenen en later ook sportvelden aangelegd. Die strekten zich uit van Bloemendaal-noord tot Vogelenzang en moesten vanzelfsprekend geregeld gemaaid worden. Met de toenmalige middelen was dat een geweldige klus, en het moest ook nog eens lopend worden gedaan. Pieter Bakker heeft daarom aan het gemeentebestuur gevraagd of hij een meer praktische oplossing mocht bedenken. Hij kreeg toestemming en bovendien werd hem een gloednieuwe Austin (klein en licht) ter beschikking gesteld om zijn zelf bedachte ont werp uit te voeren. De auto werd gedeeltelijk gesloopt De Duitse Bussing. Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999 21

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 21