Hartenlust van riolering zou voorzien. In 1916 kregen de Dompvloedslaan en een deel van de Bloemendaalse parken een riolering en in 1919 volgde de Boschlaan. In 1909 werd een gedeelte van de Vogelenzangseweg (tussen Leyweg I en Leyweg II) met basalt en leem verhard, maar de Van Lennepweg kreeg een basalt- en bitumenverharding. Hier was een stoomwals voor nodig om een enigszins glad wegdek te krijgen, want anders moest de arme voetganger heel wat afstrompelen op de bonkige basalten 'kinderhoofdjes'. Vanaf 1926 werden de klinkers vervangen door asfalt met een puinonderlaag. Een speciaal aangeschafte mengmachine zorgde ervoor dat asfalt (bitumen), zand en cement goed door elkaar werden gewerkt. Hotel Roozendaal Hotel-restaurant Roozendaal had een terras met een windscherm met ruitjes ter grootte van een A4-tje. Op verkiezingsavonden in de jaren dertig was men zeer benieuwd naar de uitslagen vanwege het opkomend fas cisme. Radio en telefoon maakten het voor het eerst mogelijk direkt kennis te nemen van het een en ander. De uitslagen werden snel genoteerd op bloknotevellen en opgeplakt op het windscherm. Dit gaf een drukte van belang op het anders zo rustige pleintje. Op geregelde tijden werd er op zondagavond in restau rant Roozendaal gedanst met een echte band. Live muziek, dus. Na de eerste wereldoorlog waren er veel Duitse meisjes naar de rijke Nederlandse villadorpen gekomen vanwege de hongersnood en geldontwaarding in hun eigen woonomgeving. De dansavonden bij 'Roozendaal' waren ontmoetingsgelegenheden voor deze meisjes met Nederlandse jongens. Een enkele keer kre gen de vrouwen ruzie en moest een uitsmijter een tie rende en scheldende vrouw de deur uitzetten. Wij woonden er vlakbij, in het huis naast de Emma Hut (het oude gemeentebode-huisje) en dit had tot gevolg dat ik niet op dansles mocht! De maaiauto. De aftakking van de spoorweg Overveen-Zandvoort naar Publieke Werken. De Emma Hut Op de hoek van de Zijlweg en de Bloemendaalseweg was vroeger, tot in het midden van de jaren dertig, het bestuurlijk middelpunt van de gemeente Bloemendaal gevestigd. Hier heeft ook de klokkentoren gestaan die is getekend door Anton Pieck. De Brouwerslcolkweg bestond nog niet en daarom was deze plek de flessenhals waar al het verkeer van noord naar zuid en omgekeerd langs moest. Naast 'Het Raadhuis' van Zocher was het politiebureau. Schuin daartegenover stonden twee huizen en een houten keet, de Emma Hut genaamd. Daarin was het kantoor van Publieke Werken gevestigd. Zowel gemeentehuis, politiebureau als kantoor van Publieke Werken verstuurden regelmatig brie ven, pakjes, mededelingen en anderszins de gemeente door. Gebruikmakend van de situatie (alle verkeer moest hierlangs) had men het volgende bedacht. Aan de Emma Hut werden vlaggetjes opgehangen ten behoeve van Vogelenzang, Aerdenhout of Bloemendaal. Iedere vlag had zijn eigen kleur. De gemeentelijke voertuigen wisten dan dat er iets verstuurd moest worden en waarheen en dat namen ze dan automatisch mee. Een waarlijk slim idee! Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999 23

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 23