De tankwagen in de takels; op de voorgrond de Harley Davidson van Pieter Bakker, achterin de smidse. Gemeentewerf In 1928 kocht de gemeente 15 hectaren grond bij de Watertoren. Dé aangewezen plek voor de Gemeentewerf. Het allereerste gebouw van de werf was een onderko men voor de mengmachine. Dit gebouw had een grote kelder waarin het zand werd gestort, met een afsluitbare ruimte voor de cementzakken. Op de zolder stond een grote bak die van boven werd gevuld met het eindpro- dukt, en van onder afsluitbare kleppen had. De meng machine zelf stond ertussen in, op de begane grond. Vrachtwagens laadden asfalt, door onder de bak met kant en klaar eindprodukt te staan. Er werd ook een aftakking gemaakt van de spoorweg Overveen-Zandvoort en een perron gebouwd met een pijp die op de tankwagen met bitumen paste. Alle grondstoffen zaten dus keurig bij elkaar en de stoommachine liet de cementtrommel draaien en zette twee transportbanden in beweging; de een bracht het zand en cement uit de kelder naar de machine en de ander bracht het eindprodukt naar de bak op zolder. De stoommachine zorgde er ook voor dat de inhoud van de tankwagen vloeibaar bleef. In de stoommachine zat een ovaal gat dat van binnenuit met een deksel tegen de wand werd dichtgedrukt. Eens per jaar kwam een inspecteur van het Stoomwezen de zaken con troleren. Het deksel werd losgedraaid, de controleur stapte de ketel in, bekeek alles op scheurtjes enz. Jaren ging dat goed totdat er een ietwat gezette controleur, die al met enige moeite de ketel in kwam, er niet meer uit kon. Uren is men bezig geweest om de steeds meer in paniek rakende man uit de ketel te krijgen. Hij is tenslotte, liggend op een paar flinterdunne latjes, heel voorzichtig naar buiten geschoven... Het was natuurlijk de bedoeling om de klinkers te vervangen door asfalt. Deze stenen wer den in de opslagruimte van de werf bewaard. Later werden de werkplaatsen, de garage en het administratiekantoor ermee opgebouwd. Het perron en de spoorlijn werden aan de zuidkant begrensd door een lange muur, gemaakt van de 'kinderhoofdjes' uit Vogelenzang. Het kreeg de naam 'De Klaagmuur'. In het kantoor van Publieke Werken aan de Brouwerskolkweg, in de hal met trappenhuis, is nog steeds een groot gebrandschilderd raam dat de Emma Hut voorstelt. Werkplaatsen In het midden van het hoofdgebouw lag de grote en hoge montagehal. Hier kregen alle motorvoertuigen en walsen van de gemeente groot onderhoud. Als leerproject van de Ambachtsschool Haarlem had de afdeling metaalbewerking en constructie een grote verrijdbare kraan gemaakt. Er was ook een aanbouw met een los dak erop. Hier werdeir de gasflessen bewaard die bij het lassen werden gebruikt. Er zaten geen ramen in, wel hoge smalle ventilatiesleuven. In het kantoor van de chef werden twee jachtgeweren De zogenoemde klaagmuur. bewaard. Als er een koppel fazanten op de helling van de 24 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 24