Een snoepwinkel van één cent Wie herinnert zich nog de lunchroom en het terras van de dames Scholte? Deze lunchroom maakte deel uit van het voormalige pension, dat de ABN-AMRO Bank in 1999 wil slopen. Het zal omstreeks 1924 zijn geweest, dat ik hierbinnen links van de trap de snoepwinkel van de dames wist te vinden. Voor een stuiver mocht je vijf maal kiezen tussen een zoute drop, een spekkie, een toverbal, een caramel en een 'gelukstoffee' voor één cent. In de verpakte toffee kon een bonnetje zitten. Bij inlevering van het papiertje kreeg je nog een toffee, waarin ook weer een bon kon zitten. Spannend was dat. Je kon beter de oudste van de dames Scholte treffen, want zij had meer geduld voor de kinderen die soms moeite hadden om uit de lekkernijen van één cent te kiezen. De snoepwinkel was ook op zondagen geopend. Op de foto is te zien hoe het pension er ongeveer 50 jaar gele den uitzag. De lunchroom van de gezusters Scholte was een bijzonde re zaak. Het was er zeer schoon. De beide dames droegen kraakheldere lange witte schorten. Voorbij het portaal, 26 Lunchroom/Pension Hartenlust in vroegere tijden. rechts achter glazen deuren, was de leestafel, waar heren zich in stilte verdiepten in de krant. Onder hen waren veelal handelsreizigers, die in het pension logeerden. Verderop rechts was het restaurant. In de zomer zaten bui ten altijd mensen op het terrasje. Er werd geen alcohol geschonken. De favoriete dranken waren melk en thee. Thee met gebak was op zondagmiddagen ook te verkrij gen in de banketbakkerszaak van De Nijs even verderop in het dorp. Deze zaak is later bij het filiaal van de RABO bank getrokken zoals de lunchroom van de dames Scholte een deel is geworden van het filiaal van de ABN-AMRO Bank. Aan de Bloemendaalseweg heeft men vooral bankge bouwen zien verschijnen, zoals de nieuwbouw van de VSB Bank schuin tegenover ABN-AMRO Bank. Over de tijd waarover ik nu spreek de jaren twintig was Bloemendaal geliefd om zijn horeca. Op de terrassen van de hotel-restaurants Zomerzorg en Duin en Daal zaten op zondagmiddagen dames in lange witte japonnen met lange witte handschoenen en op het hoofd grote witte hoeden met sierlijke linten. De hoeden waren getooid met bloemen. Met nadruk wensten de dames te worden gezien en misschien zelfs soms te worden bezichtigd. Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 26