Bloemendaal en de luchtoorlog De bewoners van Bloemendaal zijn gedurende de Tweede Wereldoorlog niet ontkomen aan het geweld van de lucht oorlog. De nabijheid van de haven van IJmuiden en het vliegveld Schiphol zijn hier mede de oorzaak van. Van doelgerichte aanvallen op Bloemendaal is, voor zover kon worden nagegaan, geen sprake geweest. Wel was het zo, dat vliegtuigbemanningen, die nog bommen over hadden, probeerden daarvoor een strategische bestemming te vin den. De spoorlijn Haarlem-Leiden met daarin de Tralie- brug te Vogelenzang werd daarom menigmaal gebombar deerd. Explosie De bewoners van de Aerdenhoutse bloemenwijk kregen als eerste te maken met de strijd in de lucht. Tijdens de vroe ge morgen van 30 oktober 1941 sloegen over een korte afstand zes bommen in. Om half twee in de nacht werd door de mensen die nog wakker waren het gebrul van vliegtuigmotoren gehoord, dat bijna gelijktijdig werd gevolgd door explosies. Ook de dienstdoende politieagent in het posthuis Schulpweg en de mensen in de lucht- wachtpost in de toren van 'Kareol' hebben een en ander waargenomen. Vreemd genoeg schrijft de politieman in zijn rapport maar één explosie te hebben gehoord. De eer- Krater en huizen Goudsbloemplein (opname 30-10-1941, politiearchief). ste telefonische melding kwam rond half twee bij de politie binnen. De heer Ir. E.W. Suringar van de Oosterduinweg vroeg dringend medische hulp voor zijn schoonmoeder, mevrouw A.C. van der Leyé, die zou zijn gewond door een bomscherf. Zowel de Gemeentepolitie Bloemendaal als Heemstede ontvingen tal van telefonische meldingen van buurtbewoners. Hoewel de bommen met zeer korte tussenpozen zijn gevallen, vertelde een getuige van het voorval, de heer H.C. Rinkema (toen 13 jaar oud), dat hij nadat hij wakker was geworden door de eerste ontploffingen, voor het eerst van zijn leven het fluiten van bommen hoorde. Noodafworp Wat er zich precies in de lucht heeft afgespeeld, is niet bekend. Volgens de geallieerde luchtrapporten, werd er die avond een aanval op Schiphol uitgevoerd, waaraan 40 Hampden- en vijf Manchester-bommenwerpers deelna men. Uiteindelijk bereikten slechts 1 1 Hampdens en één Manchester het doel. Van de 11 Hampdens werd er één vermist. De bommen waren waarschijnlijk van dit vlieg tuig afkomstig. Het vliegtuig werd vermoedelijk getroffen door luchtafweervuur (1) en raakte daarna in moeilijkhe den. Om hoogte en snelheid te winnen werd in noodge vallen de bommenlading afgeworpen, een zogenaamde noodafworp. Het vliegtuig zal niet boven het doel zijn 28 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 28