geweest, anders had de bemanning zeker daar de bommen neergelaten. Omdat het bewolkt was, heeft de vlieger ken nelijk niet kunnen zien dat hij boven bewoond gebied vloog. Catastrofe In minder dan twee minuten voltrok zich een catastrofe in de wijk. In de Verbenalaan viel een voltreffer op de perce len nummer 3 (familie Montijn-van Huissteden) en num mer 1 (familie Van Wickevoort Crommelin-Viruly). De heer Theodorus Montijn (1908) en mevrouw Jeltje Johanna Montijn-van Huissteden (1917) kwamen tijdens hun nachtrust om. Als door een wonder werden hun bei de kinderen gespaard. Mevrouw Elizabeth Cornelia Amélie Van Wickevoort Crommelin (1862) verloor door het geweld ook het leven. Omdat de moeder van de heer Montijn werd vermist, werd gevreesd dat ook zij was omgekomen. Zij logeerde echter te Heemstede (2). Terwijl in de getroffen wijk de hulpverlening na de eerste verwar ring op gang kwam, vocht de vlieger van de bommenwer per voor de redding van zijn bemanning en het behoud van het vliegtuig. Helaas waren de problemen te groot en voor de kust van Lincolnshire ging de bommenwerper in zee ten onder. Alle vier bemanningsleden kwamen daarbij om. Alleen het stoffelijke overschot van de vlieger werd geborgen; de andere drie staan nog steeds als vermist ver meld. Materiële schade De materiële schade was groot. In Aerdenhout werden 13 huizen zwaar beschadigd en 74 hadden lichte schade opgelopen. Aan het Goudsbloem plein was vóór de huizen 11 en 1 2 een krater geslagen met een diameter van circa tien meter en een diepte van acht meter. De zich daar bevindende waterleiding was gebroken en geruime tijd spoot daar water uit. In Heemstede waren de percelen P.C. Hooftkade 9, 10 en 11 (3) matig, en ver schillende huizen aan de Tesselschadelaan en Vondelkade licht beschadigd. De lichte schades bestonden in hoofdzaak uit gesprongen ruiten en gebroken dakpannen. Aantal bommen Over het aantal bommen heeft tot het afgelopen jaar onzekerheid bestaan. De gemeentepoli tie Bloemendaal rapporteerde zeven, en de Heemsteedse politie één bom, totaal dus acht. De Hampden was uitge rust met een ruim dat geschikt was voor vier bommen. Bovendien kon het vliegtuig onder iedere vleugel nog een lichte bom meenemen, zodat het aantal bommen maxi maal zes kon zijn geweest. In 1998 verzamelde de heer Wim Verkade, van de Vondelkade te Heemstede, bij bewoners en voormalige bewoners van de wijk foto's. Aan de hand van die foto's én van de nog steeds zichtbare schade, maakten een van de bewoners van toen, de heer H.C.Rinkema, en ik op 9 juni 1998 een wandeling door de wijk. In willekeurige volgorde, niemand weet namelijk welke koers het vliegtuig heeft gevolgd (4) hebben wij de bominslagen geïnventariseerd. Op het Goudsbloemplein was een bom ingeslagen aan de rand van het plantsoen. In de Verbenalaan viel één voltreffer op de huizen nummer 1 en 3. De derde bom is gevallen nabij het huis Verbenalaan 18hoek Dahlialaan, in het voetpad aldaar. In de voortuin van het Wijkhoofd van de Luchtbeschermingsdienst, de heer Prinsen Geerligs, was een inslag in de voortuin. Tussen de percelen Dahlialaan 12 (familie Schroder) en 14 (familie Boonacker) viel er ook een. Hier liepen de zij- en achtergevels ernstige schade op. Tenslotte was er een inslag achter de huizen Dahlialaan 8 (familie Rinkema) en 10 (familie Kolk). Behalve schade aan de achter- en zijge vels, werd de garage van perceel nummer 8 nagenoeg weggeslagen. Deze bom kwam terecht in een slootje. Later werden, als gevolg daarvan, in de dakgoten dode kikkers aangetroffen. Getroffen huizen Verbenalaan 1-3 (opname 30-10-1941, politiearchief). Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999 29

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 29