Het gat van de bomscherf in de zijgevel van het perceel aan de Verbenalaan. Mysterie Van een bom te Heemstede zijn geen sporen gevonden. Een bewoonster heeft destijds verklaard dat zij nog op was en naar buiten stond te kijken. Zij zou in de Houtvaart een bom hebben zien vallen. Dit moet op een misverstand berusten. Mogelijk zijn delen van de wegverharding en zand uit het plantsoen van het Goudsbloemplein door de explosie in het water terechtgekomen en is daarbij water opgespat. Herinneringen De heer L. Schroder, die in het huis aan de Dahlialaan 12 woonde, weet zich nog te herinneren dat bij de hoek van de achter- en zijgevel van zijn ouderlijk huis een houten regenton stond met een mooie koperen tapkraan. Van de ton en de tapkraan is nooit meer iets teruggevonden. De schade aan het huis was zo groot, dat de familie bijna negen maanden elders heeft moeten wonen voordat het herstel gereed was. De heer H. Rinkema vertelde dat in de slaapkamer van hem en zijn broer bomscherf] es in de bin nenmuur, boven een van de bedden waren ingeslagen. Herman en zijn tweelingbroer Siep waren zo bang gewor den, dat zij maanden niet meer in hun slaapkamer durfden te slapen. Zij sliepen toen bij hun ouders op de kamer. De heer Montijn, die woonde aan de Verbenalaan 3, was han delaar in postzegels. Geruime tijd hebben kinderen, tussen het puin van het huis, postzegels gevonden. Iets wat ook velen zich herinneren is een huis, waar je door de schade aan de gevel van de straat in de badkamer kon kijken. Op het planchet van de wastafel stond een glas met water met daarin een kunstgebit. Het heeft geruime tijd geduurd voordat de eigenaar zijn gebit terugkreeg, want niemand durfde het huis te betreden. Schoorsteenbrandje Enige tijd na de bominslagen werd door een bewoner van het Goudsbloemplein een schoorsteenbrand gemeld. Vermoedelijk was de brand ontstaan doordat roet in het schoorsteenkanaal door de luchtdruk van de ontploffende bommen was losgekomen. Omdat de leden van de Blokbrandweer in de wijk druk bezig waren met de hulp verlening, boden hun Heemsteedse collega's aan om de schoorsteenbrand te blussen. Het aanbod werd afgewezen, omdat Heemstede niet in Aerdenhout mocht blussen. De heer Andries Bottelier (1916), bekend van de gelijknamige rijwielzaak aan de Zandvoortselaan 158 en lid van de Heemsteedse Blokbrandweer, heeft toen de Vrijwillige Brandweer van Bloemendaal gebeld. De Commandant George van Wijk bleek al een melding te hebben ontvan gen, doch hij had niet zo'n haast om uit te rukken, omdat in het betreffende perceel een lid van de NSB woonde. Omdat de waterleiding door de breuk moest worden afge- 30 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 30