sloten, gaf Bottelier aan Van Wijk het advies om bluswater te pompen uit de Houtvaart en wel pre cies op de plaats waar het straatriool in de Houtvaart uitkwam. Van Wijk vond dit een goed idee en aldus geschiedde. Maar er gebeurde nog meer. Toen er water door de motor- pomp kon worden gege ven, werd de straalpijp 'per ongeluk' op het raam van de voorkamer gericht. Nadat de ruit was gespron gen en kamers beneden zo goed als blank stonden en er kortsluiting was ont staan, werd pas een ladder ge] schoorsteenbrand te blussen. Handley Page Hampden 1 (bezit V. Klep). De Hampden Het vliegtuig was een Handley Page Hampden 1Het had twee Bristol Pegasus XVIII motoren van 1.000 pk. De bemanning bestond uit vier personen. De romp was 16,33 meter lang en 4.37 nieter hoog. De breedte of vleugelo verspanning was 21,08 meter. De maximale snelheid was 409 km/li en de vliegafstand bedroeg 1.816 km. Het toe stel was uitgerust met vier machinegeweren, kaliber .303. Standaard konden in het bommenruim vier bommen van 454 kg, per stuk worden meegenomen. Alternatief kon onder iedere vleugel nog een bom van 227 kg worden opgehangen (5). Het serie-nummer van het toestel was X 3021 ZN. Het was om 22.50 uur onze tijd opgestegen van de basis Coningsby. De bemanning werd gevormd door Sgt. T.L. Panting, vlieger; Sgt. F.R. Lamin, Sgt. G.E. Bradley en Sgt. D.C. Cranston. Zij behoorden tot het 106 Squadron van het Bomber Command. Vic C. Klep, Heemstede Alle rechten voorbehouden. April 1999. (3) De drie huizen op de grens met Aerdenhout zijn later omgenum merd. De oorspronkelijke nummering was 7, 8 en 9. (4) De bommen zijn gevallen in een lijn van oost naar west, maar het is denkbaar dat het ook van west naar oost was. (5) Omdat de Hampdens voor een betrekkelijk korte vlucht naar Nederland niet met de maximale hoeveelheid brandstof volgetankt hoef den te worden, konden twee extra bommen onder de vleugels worden meegenomen. Bronnen - Verbale en/of schriftelijke informatie van de heren: A. Bottelier, Aerdenhout; Mr. R.H.A.J. Everard, Heemstede; H.C. Rinkema, Overveen; L. Schroder, Vogelenzang en W. Verkade, Heemstede. - Dagrapporten Gemeentepolitie Bloemendaal en Heemstede van 30 okto ber 1945 en volgende dagen; Gemeente archieven Bloemendaal en Heemstede; Ministry of Defence, Historical Branch (RAF) Londen; Royal Air Force Bomber Command Losses,Vol. 2, 1941, bladzijde 169 door W.R. Chorley, Leicester UK; En nooit was het stil Kroniek van een luchtoorlog, deel 1, bladzijde 286 door G.J. Zwanenburg, 's Gravenhage 1990; Aircraft of World War II, bladzijden 186 en 187; Collings/jane's, Glasgow UK 1995; De Tweede Wereldoorlog - Kroniek van 60 maanden bezetting in Heemstede, bladzijden 50 en 51, Vic Klep, Heemstede 1995. Noten (1) Er is een Duits rapport, dat door een luchtdoelstelling bij Katwijk (vliegveld Valkenburg) die nacht een geallieerd vliegtuig was geraakt. (2) In verband met de avondklok bleven veel mensen die 's avonds op bezoek gingen daar logeren. Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999 31

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 31