In het afgelopen decennium hebben diverse plannen de revue gepasseerd, variërend van algehele tot zeer gedeelte lijke verkaveling voor de bouw van villa's. Tussendoor speelde de laatste vijf jaar de illegale bouw door de eige naar van een tuinmanswoning die er ooit gestaan heeft, maar waarvoor de gemeente geen bouwvergunning had verleend, mede omdat deze in strijd met het bestem mingsplan was (en is). De eigenaar van Lindenheuvel woont nu zelf in die woning. Hierover is tot aan de Raad van State geprocedeerd; de woning werd niet gelegaliseerd en zal derhalve moeten worden afgebroken tenzij het bestemmingsplan alsnog wordt gewijzigd. Daarop wordt nu gestudeerd. Onderwijl is een begin gemaakt met de herbouw van de 'eengezinswoning'. De Vereniging Behoud Natuurgebied Lindenheuvel is - zoals de naam al zegt - een fel voorstander van het behou den van het bestaande natuurterrein in min of meer zijn huidige vorm. Iedere vorm van verkaveling en verdere bebouwing acht de vereniging uit den boze. Er is in Bloemendaal al zoveel natuur geofferd aan woningbouw, met PZ en de Westelijke Randweg als de jongste voorbeel den van hoe het niet moet. Lindenheuvel herbergt een schat aan flora en fauna, het beschermen waard! De ver eniging heeft bij een recente ledenwervingsactie enkele tientallen nieuwe leden mogen verwelkomen, maar kan meer steun - als lid of sympathisant - goed gebruiken. Belangstellenden kunnen zich telefonisch of schriftelijk opgeven bij Titia van Hasselt, Asterlaan 29 2111 BG Aerdenhout, tel. 5246077. In het late najaar viert de vereniging haar eerste lustrum met diverse activiteiten. De eerstkomende ledenvergade ring zal begin september worden gehouden. Bart Kasteleijn, voorzitter Vereniging Behoud Natuurgebied Lindenheuvel. De poort van Elswout voor Kennemerland behouden Door de kunsthandel is aan het Frans Halsmuseum een bij zonder schilderij aangeboden dat voor Kennemerland gro te waarde heeft. Ons Bloemendaal wil proberen de aan koop ter waarde van 50.000 gulden mogelijk te maken. Aan het eind van de achttiende eeuw schilderde Warner Horstink de zogenoemde 'tweede poort' van Elswout. De poort gaf toegang tot het voorplein van het grote huis. In de poort was ruimte voor de oranjerie. Het schilderij is uniek omdat er slechts één andere afbeelding van de twee de poort bekend is, een kopergravure van Hendrik Spilman naar een pentekening van Jan de Beyer, opgeno men in Het Verheerlijkt Nederland, uitgegeven door Isaak Tirion, Amsterdam 1752. Het schilderij fascineert temeer omdat het oorspronkelijke huis Elswout geheel verdwenen is. Het heeft daarom een belangrijke documentaire functie. Warner Horstink (Haarlem 1756-1815 Haarlem) was een wees die in het Gereformeerd- of Burgerweeshuis te Haarlem is opgegroeid. Hij kreeg een opleiding aan de Haarlemse tekenacademie. Zijn oudst bekende werk dateert uit 1778. In die tijd maakte hij ook een aquarel van de achterzijde van Elswout. Het Frans Halsmuseum zou het schilderij graag willen aankopen en tentoonstellen, samen met de zeventiende eeuwse gezichten op Elswout die het museum al in zijn bezit heeft. Ons Bloemendaal wil zelf een financiële bij drage leveren en probeert aanvullende middelen te vinden. Tot onze vreugde heeft een particulier al een substantieel bedrag toegezegd. Donateurs die een bedrag voor de aankoop willen schen- Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999 33

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 33