Beklimming van de Bloemendaalse brandweerladder Bloemendaalse brandweer in de Haagse politiek tijd' wil meenemen: te koop zijn onder andere bekers met de museumtrams en een unieke videoband van de onver getelijke tramlijn Amsterdam-Zandvoort. Het museum (Leidsevaart 396 te Haarlem) is elke zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur geopend en gratis toegankelijk. In 19.38 of in 1939 had de Bloemendaalse Brandweer een nieuwe ladder aangeschaft. Aan de ladder zaten twee wie len zodat hij achter een auto als aanhangwagen vervoerd kon worden. Tot dan toe zaten de ladders aan een brand weerwagen vast, maar deze werd los gebruikt. Op een mooie zomeravond hadden het gemeentebestuur, de brandweer en andere belangstellenden zich op de Gemeente Werf verzameld. De ladder zou getoond en gedemonstreerd worden. Hij werd opgezet en uitgescho ven - en aan dat uitschuiven scheen voorlopig geen eind te komen. In volle omvang was hij heel hoog en hij stond nergens tegen aan, volkomen vrij. Toen moest iemand laten zien dat je er ook in kon klim men zonder dat het ding omviel. Men keek de kring rond maar er werd ijverig nee geschud. Zo'n dure ladder aan schaffen die niet gebruikt kon worden zou een geweldige afgang zijn. Maar gelukkig, er bevond zich een held in het gezelschap. Karei Kemper, huisschilder van beroep, meld de zich aan om gezichtsverlies van de brandweer te voor komen. Stukje bij beetje klom hij steeds verder de brand weerladder op terwijl iedereen ademloos toekeek. Af en toe stopte hij even om rond te kijken, maar dan ging hij weer verder en hoger tot hij tenslotte de top bereikte. Er werd geapplaudisseerd en men schreeuwde naar hem of hij wat kon zien. Hij wees naar het noorden en schreeuw de terug dat hij de Hoogovens kon zien liggen. Later heeft hij het kunstje nog eens overgedaan - nu met een slang waar echt water uit kwam. Gerrit Bakker Begin jaren zeventig vatte politiek Den Haag het plan op om de opdeling van Nederland in 11 provincies te vervan gen. Dacht men aanvankelijk aan een indeling in 44 gewesten, later werd dit gewijzigd in 24 kleine provincies. Uiteraard zou dit een reorganisatie van alle provinciaal opererende instellingen met zich brengen. Echter ook voor tal van organisaties op gemeentelijk niveau - zoals de brandweer - zou dit consequenties krijgen. Ze moesten immers voortaan vanuit het nieuw te vormen gewest bestuurd gaan worden. Weer andere organisaties stonden op de nominatie om opgeheven te worden. Eén ervan was de Bescherming Burgerbevolking (BB) - waarvan een deel van de taken daarna door de brandweer zouden moeten worden overgenomen. De z.g. "Blauwe Tram". Tramlijn Amsterdam-Haarlem-Zandvoort. Opname: zomer 1950 36 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 36