Van de redactie Het thema van Open Monumentendag 1999 is 'Monumentaal Groen', een thema dat goed bij onze gemeente past. Bloemendaal is rijk bedeeld met het 'monumentale' groen van buitenplaatsen, parken en oude bomen. Stichting 'Ons Bloemendaal' ziet het als een belangrijke opdracht om dit groen tegen de vele aanslagen - van buitenaf én van binnenuit - te beschermen. Hiernaast treft u de uitnodiging voor de Open Monumentendag op 11 september a.s. en het programma van de activiteiten die 'Ons Bloemendaal' zoals gebruikelijk voor de gemeente organiseert. Daarnaast zullen wij, vanwege het overgrote succes van onze zomeravondwandeling, nogmaals een wandeling houden op 23 september. Er is een beperkt aantal plaatsen en wachtlijsters van de vorige keer hebben voorrang, dus geeft u zo spoedig mogelijk op! In aansluiting op het programma van Open Monumentendag geeft ons oud-bestuurslid Wim van Luyken in dit nummer een beschouwing over de Bloemendaalse buitenplaatsen. Het artikel van Mieke Wilmink over 'Huis te Vogelenzang' kan dienen als leidraad bij de rondwandeling over dit landgoed. Joan Jalink beschrijft 'De tuinen van Hartenlust' door de eeuwen heen en Wim Post volgt met een verhaal over 'De Bloemendaalse familie Grootegoed en Hartenlust'. Met het artikel 'Elswout' doet Hans Wondergem van Staatsbosbeheer een boekje open over de beheersproblematiek én de successen ten aanzien van dit schitterende landgoed. In 'Dahlia's bij Elswout' schrijft Aagje Nicolaas over Teunis Blok die al negenenzestig jaar de voorbijgangers verblijdt met zijn tuin vol kleurige dahlia's. In Joan Jalink's rubriek 'Herinneringen' is Gerrit Bakker aan het woord over een eeuw 'Publieke Werken'. 'Bloemendaal en de luchtoorlog' is een fascinerend verslag van Vic Klep's onderzoek naar de bominslagen op 30 oktober 1941. Het brandweernummer dat wij samen met de Stichting Vrijwillige Brandweer hebben samengesteld is een groot succes gebleken. In onze rubriek 'Reactie, oproep, mededeling' treft u meerdere reacties en een correctie. Onder anderen schrijft Kees Komin over 'Bloemendaalse Brandweer in de Haagse Politiek', vertelt Mr. C.W.D. Vrijland vermakelijke anekdotes over het blussen van 'toen', heeft onze onuitputtelijke auteur Gerrit Bakker nog een verhaal over de ladderwa gen en schrijft Tineke Wittgrefe 'Ter nagedachtenis aan mijn grootvaders' naar aanleiding van een oude foto in het brandweernummer. In dezelfde rubriek doet voorzitter Bart Kasteleijn namens de Stichting Behoud Natuurgebied Lindenheuvel een oproep om mee te vechten tegen de zich steeds uitbreidende bebouwing op het terrein van deze oude buitenplaats. Laten wij met elkaar proberen de gemeente ervan te overtuigen dat dit mooie natuurgebied het behouden waard is. Ondanks het brandweernummer zijn onze verdere brandende vragen helaas nog steeds niet geblust. Wij blijven ons ver zetten tegen de sloop van het voormalige Pension Hartenlust, het witte gebouwtje dat onderdeel uitmaakt van ABN- AMRO in Bloemendaal. Menige Bloemendaler heeft er goede herinneringen aan, getuige het artikel 'Een snoepwinkel van één cent' van mevrouw C. Metselaar-Kleef. Ook de ontwikkelingen rond het PZ-terrein stellen ons niet gerust. Voorts is de Stichting Ons Bloemendaal tegen het maken van een kunstgrasveld met verlichting tegen de duinrand vlakbij Caprera. Deze grond behoort aan de gemeente en wij vertrouwen er op dat de gemeente ook als verhuurder de juiste beslissing zal nemen. Florentine van Eeghen 4 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 4