Monumentaal groen Uitnodiging Landelijke Open Monumentendag Zaterdag 11 september 1999 In het hele land ligt dit jaar de nadruk op stadsparken, buitenplaatsen en begraafplaatsen, op oude en indrukwek kende bomen, op afbeeldingen van de natuur in kerken en woonhuizen, kortom op monumenten en groen. In de gemeente Bloemendaal zijn enkele monumenten en parken gratis opengesteld tussen 10.00 en 16.00 uur. Allereerst onze oude getrouwen, de hervormde kerk in Bloemendaal-Dorp en de rooms-katholieke kerk in Vogelenzang. Eenmalig opengesteld is het huis Hartenlust met eco-tuin en vijver in Bloemendaal-dorp. Elswout te Overveen is wel het allermooiste landschapspark van Nederland. In verband met de viering van het 100-jarig bestaan van Staatsbosbeheer is Elswout gratis opengesteld en zijn er gratis cultuurhistorische wandelingen onder lei ding van een gids. Ook het landschapspark van Huis te Vogelenzang mag er zijn. De familie Barnaart stelt het park op 11 september gratis open voor wandelaars. Een gemar keerde wandeling begint rechts van de RK-kerk van Vogelenzang. Links van de kerk bezoekt u de heemtuin. Vrijwilligers geven daar de oude pastorietuin een educatie ve functie. Monumentaal Groen: doen! Bloemendaal-dorp 1De hervormde kerk op het Kerkplein. Gebouwd in 1636 en onlangs weer gerestaureerd. Vrijwilligers geven uitleg. 2. De buitenplaats Hartenlust aan de Vijverweg 18. Wij ontvangen u graag met koffie en thee in de hal van dit particuliere kantoorpand. De tuin rond de grote vijver staat onder ecologisch beheer van de provincie Noord-Holland. Enige documentatie ligt ter inzage. Hartenlust is deze zaterdag het informatiepunt van de Stichting Ons Bloemendaal. Telefonische inlichtingen tus sen 10.00 en 14.00 uur: 06 -22 29 67 24. Overveen De buitenplaats Elswout met een landschapspark vol ver rassende bouwsels en een interessante historie vol mense lijk lief en leed. Staatsbosbeheer bestaat 100 jaar en biedt daarom een gratis openstelling aan voor iedereen. Ook twee cultuurhistorische wandelingen van elk ongeveer anderhalf uur onder leiding van mevrouw Mieke Wilmink zijn gratis en beginnen om 10.00 en 12.00 uur. Startpunt is de witte bank binnen het poortgebouw. Om 10.00 uur zal bij de poort de officiële opening van de Open Monumentendag 'Monumentaal Groen' toepasselijk worden ingeluid door het jachthoorngeschal van de Hoornblazersgroep 't Panneland. Meteen daarna start de eerste rondleiding. Vogelenzang 1De oude pastorietuin vol prachtige oude bomen is een onbekend stukje Vogelenzang (zie hieronder). Cees Straathof en zijn vrijwilligers tonen u hoe de tuin als heemtuin voor de dorpsgemeenschap gaat functioneren. Foto's van aanleg en onderhoud zijn te zien in de ont moetingsruimte naast de kerk. Koffie en thee zijn daar te krijgen tegen een kleine vergoeding. 2. De kerk van Onze Lieve Vrouwe ten Hemelopneming. Gebouwd in 1861. Vrijwilligers leiden u rond in deze mooie kerk, waar details in het interieur verwijzen naar de natuur rond het groene Vogelenzang. 3. Landgoed Huis te Vogelenzang. Vanaf de parkeerplaats voor de kerk leidt een gemarkeerde wandeling over het oude kerkenpad dwars door de weilanden naar het prach tige achttiende eeuwse landschapspark rond Huis te Vogelenzang. Het huis zelf is niet te bezichtigen. De fami lie Barnaart stelt vandaag het park gratis open. Bij de ingang aan het einde van de Bekslaan, achter het witte huis Teylingerbos, vindt u gratis verdere informatie. De gemarkeerde wandeling brengt u desgewenst naar koffie huis 't Panneland, een gezellige boshut met poes, papegaai en pannenkoeken. Bij 't Panneland is ruime parkeergele genheid. Bij Huis te Vogelenzang mag niet geparkeerd worden. Goed schoeisel is gewenst. De totale wandeling van de RK kerk tot 't Panneland en terug duurt meer dan een uur. Inlichtingen: Joan Patijn, telefoon 527 01 90 (na 17.00 uur). De parochietuin Monumentendag is een goede gelegenheid om een bezoek te brengen aan de parochietuin van Vogelenzang, vlak naast de kerk. Met een aantal vrijwilligers zijn wij nu twee jaar bezig om deze tuin die nog ouder is dan de kerk zelf, weer nieuw leven in te blazen. De oudste boom in de tuin is meer dan tweehonderd jaar oud! Inmiddels is er een paddenpoel gegraven voor kikkers en padden. Er zijn zaai- akkertjes gemaakt waar momenteel prachtige planten staan te bloeien. Op het terrein is een beek uitgegraven en de oude vijver is weer leefbaar gemaakt voor vis en andere watergenodigden. Er is een aantal bomen omgezaagd Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999 5

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 5