Echte buitenplaatsen of landgoederen, met een huis dat particulier wordt bewoond, zijn er tegenwoordig niet veel meer. Voorbeelden zijn Huis te Vogelenzang, Vaart Duin, Elswoutshoek, Belvédère en Overbeek. Geen van deze huizen is overigens nog echt als zomerverblijf in gebruik. Van andere buitenplaatsen resteert soms alleen nog het imposante huis, zoals Duinlust, Sparrenheuvel, Hartenlust en Wildhoef. Deze worden niet meer particulier bewoond, maar zijn in een medisch centrum, kantoor of apparte mentencomplex veranderd. Soms is het park er nog, maar ontbreekt het hoofdhuis (Lindenheuvel) of is het hoofd huis gesloopt en vervangen door een nieuw appartemen tengebouw (Kareol). De persoonlijke belangstelling van de eigenaar bepaalde vaak het aanzien van huis en tuin. De buitenplaats werd niet volgens een rigide sjabloon aangelegd, maar verschil de dus van een sober, ingetogen verblijf (Overbeek) tot een pronkjuweel (Elswout). Arboreta, hertenkampen, rozentuinen, theekoepels, tuinva- zen, ziclitlanen, hermitages, bruggetjes, follies, poortge bouwen en oprijlanen, oranjerieën, kassen, boerderijen met weilanden, bossen, waterpartijen of een miniatuur spoorlijn (Kareol)het zijn allemaal ingrediënten van bui tenplaatsen, naast de typische flora en fauna, zoals de stinzenplanten en de wijngaardslakken. Het meest complete beeld van een aanzienlijke buiten plaats in Bloemendaal biedt Elswout, waar een groot aantal van de ingrediënten van de lusthoven van vroeger is terug te vinden. Wim van Luyken De prentbriefkaarten zijn afkomstig uit de verzameling van W.J. van Luyken, Overveen. Bronnen - Kastelen en Buitenplaatsen (Rijksdienst voor de Monumentenzorg, 1981). - De Nederlandse Buitenplaats, Jhr. dr. H.W.M. van der Wijck (Canaletto, 1982). - Het gewichtloze gewogen, Lucia H. Albers (Delftse Universitaire Pers, 1987). Aanbevolen publicaties over Bloemendaalse buitenplaatsen - Buitenplaatsen van Bloemendaal (W. Post, 1992). - Hartenlust, een historisch onderzoek naar de ontwikkeling van buiten plaats tot woon- en winkelcentrum in Bloemendaal (W. Post, 1988). - Kareol te Aerdenhout en zijn bouwheer (H. Slagter, 1974). - De hofstede Saxenburg in Aelbertsberg of Bloemendaal (A.M.G. Nierhoff, 1971). - Sparrenheuvel, geschiedenis van een Bloemendaalse hofstede (J.M. Apon, 1961). - Het landgoed Wildhoef in Bloemendaal (A.M.G, Nierhoff, 1956). Voorts zijn publicaties te vinden in de verschillende jaargangen 'Ons Bloemendaal', alsmede in de Jaarboeken van de Vereniging Haerlem, waarin een reeks artikelen is verschenen van de hand van mr. C.W.D. Vrijland.

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 8