Landgoed Vogelenzang - ie noffledcn x hclstva"OCffl>;/wnc m i xt jackx kasrii Cccombinecrf Links: Huis te Vogelenzang en Teylingerbosch. Kaart van landmeter Daniel Engelman uit 1794, pentekening in kleur. (coll. Huize Vogelenzang). Wandelen in en rond het dorp Vogelenzang is wandelen in een omgeving waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. U ziet een nog heel gaaf landschap van oude strandwallen en -vlakten, met historische veenweiden zonder horizonver vuiling. De beeldbepalende kerk dateert uit de tweede helft van de negentiende eeuw. Het monumentale groen rondom de twee historische huizen is nog wel een eeuw ouder. Het mooie, fraai op een hoogte gelegen huis ver van de weg, omringd door oude lindebomen is Huis te Vogelenzang. Puinhoop Eens waren de oude bossen hier de jachtgebieden van de graven van Holland. In 1290 liet Graaf Floris V te 'Voghelsank' een jachtslot bouwen waar nu niets meer van over is. Het veengebied van de strandvlakte werd omstreeks 1400 ontgonnen. Het huis van de graven raakte zodanig in verval dat het in 1550 werd omschreven als 'genoegzaam eenen puinhoop'. Aan het einde van de zestiende eeuw liet Harm Olthoff 'de Olthoff' bouwen naast de ruïne. Dat huis werd al gauw 'Teylingerbosch' genoemd, niet te verwarren met het Huis Teylingen, dat veel zuidelijker lag. Wij kennen Teylingerbos nu als het witte huis aan het einde van de Bekslaan. De vierkante omgrachting is nog bijna volledig aanwezig. Hierbinnen staat ten oosten van het huis het herinneringsmonument van de Jamboree. Bomenrond Aan het begin van de 18de eeuw was Teylingerbos een belangrijke buitenplaats. Huis te Vogelenzang, dat omst reeks 1600 was gebouwd, kwam aan het einde van de achttiende eeuw in het bezit van de Amsterdamse koop man Jan van Marselis. Deze voegde Teylingerbos bij Huis te Vogelenzang. Zijn zoon het rondom beide huizen een park aanleggen in vroeg-landschappelijke stijl. Deze aanleg, die in 1794 door landmeter Daniël Engelman werd opge meten en getekend (zie de bijgevoegde kaart), is in grote lijnen nog in het park te herkennen. Het origineel van deze prachtige, historische kaart hangt nog steeds in de hal van Huis te Vogelenzang. Het is zeer waarschijnlijk dat de ontwerper (bijna zeker J.G. Michaël, die ook werkte op Beeckestijn en Elswout) moest uitgaan van een reeds bestaande geometrische aanleg. Daarop duiden niet zozeer de zichtassen van beide huizen die op één punt uitkomen, tegenwoordig op het gebied van de Amsterdamse Waterleidingduinen. Deze zijn kenmerkend voor de nog zeer vroege landschapsstijl. Pas echt typerend voor een oorspronkelijk geometrische tuin zijn de regelmatige en symmetrische vorm van de centrale vijver, de aftakkingen van het water en de lanen die samen een rechthoek vormen. Verderop liep weer een dwarsas tussen de moestuin en een boomgaard door. Zoals op de kaart te zien is, liep de sloot, de zogenoemde duinsloot, links uit op een halve 'bomenrond'. Een bo menrond is een cirkel van bomen, meestal een dubbele rij, die een kenmerk is van de overgangsstijl tussen de geometrische stijl en de landschapsstijl. Het ontwerp is dan wel landschappelijk en los van het strakke keurslijf van de geometrie, maar toch wordt nog teruggegrepen op de vertrouwde vormen. Op de kaart zijn meer cirkels te herkennen, die overigens op het landgoed zelf nauwelijks meer zijn terug te vinden. In het ontwerp van Elswout zijn deze cirkels er niet meer, Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 3, najaar 1999 9

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 9