Het Nieuwe Bouwen Met de huisvesting van de ambtenaren was het in de gemeente Bloe- mendaal aan het begin van deze eeuw slecht gesteld. Het gemeentebe stuur zetelde in het Oude Raadhuis van Zocher aan het einde van de Zijlweg in Overveen. Aan de overzijde van de Korte Zijlweg was de dienst van Publieke Werken in een houten gebouw gehuisvest. En in een belendend pand van het raadhuis was sedert 1903 een ruimte voor de politie ingericht, die als haveloos en uitgewoond werd omschreven. Het werd tijd voor het Nieuwe Bouwen in de gemeente. Maar aleer dat zover was. Rond de eeuwwisseling zorgden slechts een paar veldwach ters, daarbij geassisteerd door een aantal nachtwakers, voor de openbare orde in de kleine gemeente die Bloemendaal toen was. Het onderkomen van de politie aan de Korte Zijlweg in Overveen, waar nu ongeveer de parkeerplaats van het hotel Roozendaal is, werd omschreven als haveloos en uitge woond. De omstandigheden waren dermate slecht dat 's winters de cellen niet konden worden verwarmd; passan ten met arrestanten konden communiceren via een rooster in de buitenmuur en er was een voortdurend gebrek aan toezicht door de dienstdoende agent. En ook een verhoor- ruimte ontbrak. Omdat in de celruimte anderen konden meeluisteren, werd er ondervraagd in het wachtlokaal. Maar dit was nog niet alles. Behalve dat er in het kleine politiege- bouw ruimte was gemaakt voor de gemeenteontvanger, woonde er ook nog een familie in het pand. Dit bracht on gewenste situaties met zich mee, zoals het delen van het enige toilet met eventuele arrestanten. Door deze erbarmelijke toestanden konden arrestanten slechts enkele dagen op deze politiepost in Overveen ver blijven. Een alternatief vormden de beide cellen in het post huis in Bloemendaal. Maar ook hier was de situatie proble matisch. De cellen waren eveneens onverwarmd en niet voorzien van verlichting en luchtverversing. Omdat de Bloe- mendaalse politie in die dagen nog niet over een auto be schikte, moesten arrestanten die daar in bewaring waren gesteld, voor het verhoor lopend naar Overveen worden overgebracht. In Aerdenhout was nog geen posthuis. Hier werd het poli tietoezicht uitgeoefend door een aan de Schulpweg gestatio neerde hoofdagent, die daarbij werd geholpen door een tweetal agenten. En ook in Vogelenzang was een veldwach ter geplaatst. Celruimte hier werd gevonden bij de dienst woningen van politieambtenaren, voor het voor een korte periode opsluiten van bijvoorbeeld dronken personen. Maar ook hier gold dat de afstand naar het bureau in Overveen voor het verhoren van arrestanten, eigenlijk te ver was. Uitbreiding politieapparaat In de jaren twintig deed de wens aan meer en betere cel ruimten zich steeds meer voelen. Te vaak waren alle cellen bezet en het politiebureautje werd echt veel te klein, toen ook de bezetting van het politiekorps zelf toenam. In min der dan tien jaar tijd was begin jaren twintig de bezetting van het Bloemendaalse politieapparaat verdubbeld. Er heer ste dan ook een schreeuwend ruimtegebrek. Enig soelaas kwam toen in 1921 de inwonende familie het pand verliet. Het grootste deel van de vrijgekomen ruimte die als dienst woning had gefungeerd, kwam ter beschikking van de poli tie. De hoofdagenten kregen een eigen vertrek en de recher che nam zijn intrek in een zolderkamertje, waar ook het politiearchief werd opgeborgen. Toen in datzelfde jaar de Zeeweg werd geopend, kreeg de politie gedurende de zomermaanden surveillancewerkzaam heden opgelegd aan het Bloemendaalse strand, waarvoor, aan het eindpunt van de Zeeweg, een politieposthuis diende te worden gebouwd. IMïeuwbouwplannen Officieel werd de politiepost in Bloemendaal in 1927 opge heven, maar in de praktijk werd bij cellengebrek een agent van het bureau in Overveen belast met de bewaking van arrestanten aldaar. De situatie werd steeds meer onhoudbaar toen arrestanten werden overgebracht naar het Huis van Be waring in Haarlem. Voor verhoor moesten zij dan weer te rug naar Overveen. Begin jaren dertig werd de cellencapaciteit vergroot door een oude berging in het posthuis in Aerdenhout te verbou wen tot twee, verwarmde, celruimten. Maar het tijdrovende vervoer naar het bureau in Overveen voor de verhoren, bleef. Bovendien was er geen gelegenheid voor het luchten van de arrestanten. Prijsvraag gemeentecentrum Toen in de jaren twintig de bevolking enorm toenam, ont stonden van gemeentewege plannen voor de bouw van een nieuw gemeentecentrum, waarbij naast een nieuw raadhuis ook een gebouw voor Publieke Werken, een politiebureau en een openbare lagere school dienden te worden gereali seerd. De gemeente Bloemendaal schreef in 1929 een prijs vraag uit voor het beste ontwerp. Verschillende architecten werden uitgenodigd een bijdrage in te zenden. Daaronder waren bekende architecten als de Amsterdamse bouwmeesters A.J. van der Steur en H.Th. Wijdeveld, de Haarlemmer C.J. Blaauw, H.W. van Kempen Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000 13

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 13