De Korte Zijlweg met v.l.n.r. de volgende gebouwen: linkergebouwtje waarvan het voorste gedeelte voor de spullen van de lantaarnopsteker was, het achterste deel deed dienst als cachot; het ingangshek van de algemene begraafplaats; brandspuithuis; veldwachterswoning; politiebureau en gemeentehuis. Gemeentehuis en politiebureau werden in oktober 1937 gesloopt. (Foto uit 1932, GAB) uit Bloemendaal en op verzoek van de Bloemendaalse raad het bekende Bloemendaalse architectenbureau J. Mulder en J.A. van Asdonk. Gezien de dringende noodzaak aan betere huisvesting en de heersende economische crisis zag de gemeente Bloemendaal echter af van het monumentale plan van architect Blaauw, waarvoor zij in eerste instantie had gekozen. In 1933 nam de gemeente haar intrek in de bestaande villa De Nagtegaal aan de Bloemendaalseweg in Overveen, die speciaal voor dat doel werd aangekocht. Na het vertrek van de gemeente uit het oude raadhuis aan de Korte Zijlweg, kreeg de politie de beschikking over een ruimte voor de recherche in dit naastgelegen oude pand. Het gebouw was echter niet ge schikt om het aantal cellen te vergroten, zodat het cellente kort onverminderd voortduurde. Particuliere architect Aangezien het huisvestingsvraagstuk voor een nieuw poli tiebureau steeds nijpender werd, drong men in de zomer van 1935 aan op het bespoedigen van nieuwbouw voor de politie. Yoor een nieuw politiebureau viel het oog op een terrein gelegen tussen de Tetterodeweg en de Bloemendaalseweg en de spoorbaan van Haarlem naar Overveen. Er stond nog een oude school - genaamd school D - maar die zou wor den afgebroken. In 1874 had de gemeente Bloemendaal van de familie Borski dit stuk grond in het Kweekduin voor de bouw van een openbare school met een hoofdonderwijzers woning gehuurd. Nadat op het aan de westzijde gelegen be lendende perceel in 1881 het station Overveen was ge bouwd, kocht de gemeente in 1888 de grond aan. Omdat, zoals gezegd, de huisvesting van de administratieve dienst van Publieke Werken even erbarmelijk was als die van de politie (waarover later meer)nam de Bloemendaalse politiek in 1935 een aantal belangrijke besluiten voor het onderbrengen van haar ambtenaren. De raad wees in haar vergadering van 18 juli 1935 de bouwlocaties voor beide gemeentelijke diensten aan. Even had men overwogen de 14 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 14