drie diensten (politie, gemeenteontvanger en Publieke Wer ken) in één gebouw onder te brengen. In de praktijk bleek echter dat het terrein naast het Overveense station daarvoor niet groot genoeg was. Alhoewel één gebouw allerlei finan ciële voordelen zou opleveren, kregen de diensten een apar te locatie toegewezen, waarbij men voor Publieke Werken aan een terrein aan het begin van de Zeeweg dacht. Wie het nieuwe politiebureau, waarin men tevens een kan toor voor de gemeenteontvanger hoopte onder te brengen, zou ontwerpen bleef nog even de vraag. Er speelde in Bloe- mendaal net een discussie over de positie van de gemeen tearchitect bij de bouw van openbare dienstgebouwen in deze gemeente. Vele Bloemendalers zagen liever een parti culiere architect aan het werk. Maar bij Publieke Werken kroop het bloed waar het niet gaan kon. In oktober 1935 constateerde de raad tot haar verbazing dat men bij deze dienst schetsontwerpen aan het maken was voor een nieuw politiebureau. 'Men is blijkbaar doodeenvoudig een plan op stapel gaan zetten,' aldus het raadsverslag van 1 7 oktober 1935. Een duidelijk standpunt van de raad was dus opnieuw gewenst. Als regel wenste nu de meerderheid in de ge meenteraad dat dergelijke werken aan particuliere architec ten werden opgedragen. Dit leidde bijna tot een serieus conflict. De netelige kwestie werd gered toen de architect van Publieke Werken, de Jong, tevens directeur, verkon digde geen bezwaar tegen het uitnodigen van een particu lier architect te hebben. Sommige raadsleden wilden er ech ter een principekwestie van maken. Bloemendaal zou te klein zijn om Publieke Werken dergelijke werkzaamheden te laten verrichten. Voor het maken van bouwplannen wa ren voldoende architecten in de regio te vinden. Onvoorziene kostenpost Bij de begrotingsbehandeling in de raad op 29 november 1935, besloot burgemeester jhr. mr. C.J.A. Den Tex de op dracht te verstrekken aan een plaatselijke architect en vroeg hij de raad toestemming de keuze aan het college van B W over te laten. Het nieuwe bureau hoefde geen koopje voor de gemeente te worden. Omdat voor het gebouw van Publieke Werken een veel lager bedrag was uitgetrokken, schrokken sommige raadsleden van het hoge bedrag dat voor het politiebureau werd gereserveerd. De vraag rees zelfs of men niet van het ene in het andere uiterste verviel. Er werd zelfs geadviseerd het aanbestedingsbedrag te verlagen. Men hoefde immers geen 'paleis van justitie' te realiseren. De keuze van het gemeentebestuur viel op de Bloemendaal- se architect H.W. van Kempen (Zie elders in dit tijdschrift). Nadat de oude school aan de Tetterodeweg was gesloopt, konden de bouwwerkzaamheden in 1936 van start gaan. Daarbij stuitte de Bloemendaalse aannemer G.J. Evers op een slechte ondergrond. Omdat de voorbijrazende treinen voor de nodige trillingen zorgden, waren kostbare funderings werken voor het bouwen langs de spoorbaan noodzakelijk. Als gevolg van deze onvoorziene kostenpost moest het kre diet voor een betonfundering worden verhoogd. Even dreigden de dure funderingswerkzaamheden, die een grote tegenvaller voor de aannemer waren, nog het afzien van dit Het politiebureau in Overveen (1937, GAB) Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000 15

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 15