De eerste arrestant in het politiebureau in Overveen. (1937, GAB) bouwterrein. De hoge bouwsom bleef een bron van onte vredenheid. Voor een politiebureau van een kleine buiten gemeente als Bloemendaal, zou een meer sober en minder duur bouwplan in deze slechte economische tijd, waarin 'aanpassen' overal het motto was, meer tot zijn recht ko men. De Bloemendaalse raad had de plannen nauwelijks ter beoordeling kunnen inzien. Zij had tijdens de besprekingen in de raad slechts vluchtig kennis kunnen nemen van een schetsontwerp. Een aantal raadsleden vreesde dat het bureau voor een gemeente met een bevolkingsaantal van circa 15.000 zielen, te royaal was opgezet. Het politiebureau zon ongeveer net zo groot als het raadhuis worden. Daarom werd voorgesteld om op de omvang van het bureau te be zuinigen. Over de architectuur was men tevreden. Het ont werp toonde een doelmatig gebouw, waarbij de meest mo gelijke soberheid was betracht. De burgemeester zette zich als hoofd van de politie schrap tegen alle kritiek over de ho ge kosten die de nieuwbouw met zich meebracht. Omdat mislukken van het plan een enorme teleurstelling voor bur gemeester Den Tex zou betekenen, streken de tegenstan ders, die meenden dat het politiebureau eigenlijk te duur was voor een gemeente als Bloemendaal, uiteindelijk de hand over het hart. Opening nieuwe politiebureau Op zaterdag 18 september 193 7 was het zover en werd het nieuwe politiebureau officieel in gebruik genomen. Het schitterende nieuwe gebouw van Van Kempen was een wa re aanwinst voor de gemeente Bloemendaal. In het bureau waren zes arrestantencellen, inclusief een vertrek voor het opsluiten wegens dronkenschap, een schietbaan en een ga rage opgenomen. Tevens bood het onderdak aan de Bloe mendaalse Burgerwacht, die onder leiding stond van com mandant A.F. Haccon. De Burgerwacht, die van kort na de revolutiepoging van de socialist Troelstra dateerde, zou in tijd van nood de politie moeten assisteren. Zij kreeg drie vertrekken in het nieuwe bureau tot haar beschikking. Er was voldoende ruimte voor het Bloemendaalse politiekorps, dat ten tijde van de opening met de hulpposten meegeteld, als volgt was samengesteld: de commissaris van politie A. Hiemstra, vijf hoofdagenten, 31 agenten, één nachtwa ker, vier tijdelijke agenten voor de zomerperiode, ten hoog ste zes reserveagenten en één klerk of agentschrijver. In het gebouw waren twee noviteiten die in het bijzonder de aandacht trokken. Allereerst een confrontatiespiegel, waardoor een getuige als door een ruit een aan de andere zijde van de spiegel staande verdachte kon zien, zonder zelf te worden herkend. Daarnaast beschikte de Bloemendaalse politie in het nieuwe gebouw voortaan over een schietbaan in de kelder. Voorts was het nieuwe bureau uitgerust met een gymnas tieklokaal, waar in de wintermaanden ook werd gebokst. 16 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 16