patiënten.' Om dergelijke verplegers-vakkrachten met suc ces te kunnen werven is het, zo meent Van Deventer, nood zakelijk hen huisvesting te kunnen bieden. Hij stelt daarom, in 1900, de bouw van 20 woningen voor. Prof. dr. G.C. van Walsem (1903-1921) Onder zijn opvolger Van Walsem komen er in 1905 voor 'inwonenden' enige mogelijkheden bij. Elf zusters vinden dan onderdak in het 'Klein-Zusterhuis', en 1 7 verplegers in het tot 'Broederhuis' verbouwde 'Meerzicht', de voormalige directeurswoning. De uitbreiding voor het 'uitwonen' zal echter nog een vijftal jaren op zich laten wachten. Van de 80 woningen die men nodig denkt te hebben, zijn er 66 opgenomen in het in 1910 ingediende voorstel. Dit plan heeft betrekking op het gebied ten oosten van de Meer- enbergseweg (thans Brederodelaan) dat de provincie in 1907 verwierf. Een strook ter weerszijden van de spoorlijn van Meerenberg naar het station Santpoort lijkt het meest geschikt om hier de personeelswoningen te concentreren. De rest van het terrein laat men vooralsnog vrij om er zo nodig, ter compensatie van groeiende tekorten op de begro ting, patiëntenpaviljoens te kunnen bouwen. Het eerste project (1910-1912) In 1910 start de bouw van 4 blokken van vier en 1 blok van twee woningen ten zuiden van het spoor, kort daarna ge volgd door nog 2 blokken van vier, ten noorden van deze lijn. Het betreft thans: de Brederodelaan (29 t/m 43, 45/47) en de Schroeder van der Kolkweg (2 t/m 32). Het tweede project (1914) Het vervolg blijkt niet simpel. Het bestuur wil, reagerend op verzet van Duinlustpark-bewoners, de oorspronkelijke schets niet meer als leidraad hanteren. Voor het gehele ge bied moet een nieuw ontwerp komen, rekening houdend met 'de aesthetische eischen van terrein en omgeving meer in het bijzonder'. De idee om hier een prijsvraag voor uit te schrijven wordt verworpen. Een speciaal ingestelde com missie, bestaande uit CJ.A. Reigersman (hoofdingenieur bij Provinciale Waterstaat)de tuinarchitect L.A. Springer en Van Walsem, wordt om advies gevraagd. Een en ander vergt nogal wat tijd. Van Walsem, ongeduldig geworden, wijst er op dat de denkbeelden over de bouw van ambtswoningen voor het verplegend personeel al in juli 1911 door Provinciale Staten zijn geformuleerd, maar dat er eind 1913 nog geen beslissing over de bestemming van het gebied in het voor uitzicht ligt. Het lijkt hem bovendien niet raadzaam de gronden ongebruikt te laten liggen en geen woningen te bou wen. Wellicht heeft dit pleidooi enig effect gehad. Het bestuur besluit de bouw van woningen toe te staan op het gebied tus sen de huidige Brederodelaan, Van Ewijckweg en Duinlustparkweg. De 'De-Bazel-woningen' Het jaarverslag over 1914 vermeldt 'de aanvang van den bouw van twaalf blok ken, elk van twee ééngezinswoningen, volgens ontwerp en detailteekeningen 20 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 20