van den Architect K.C.P. DE BAZEL te Bussum, uit te voeren onder directie van den Hoofdingenieur van den Provincia len Waterstaat'Ook het ontwerp voor de tuinen wordt aan De Bazel toever trouwd. De opdracht wordt gegund, voor de som van (ƒ90.495.-, aan de firma H. Oudshoorn en J. Slingerland uit Velseroord. Een jaar later kunnen de woningen al worden betrokken, al 'bleek het nog wenschelijk een practi- sche verbetering aan de closets aan te brengen.' Met betrekking tot de bouw van een woning voor een geneesheer, vermeldt dit jaarverslag: 'Ontwerp en detailteeke- ningen werden vervaardigd door den Architect K.P.C. DE BAZEL te Bussum, onder wiens directie het werk ook uitge voerd wordt. Na publieke aanbesteding op 27 November 1914, werd het werk gegund aan den aannemer J. DUNNE BIER te IJmuiden voor (ƒ14.190.-. De hiernevens gevoegde afbeelding van den zuidgevel, welke gevel een mooi uit zicht heeft, moge een indruk van dit werk geven.' Ook deze woning kan ongeveer een jaar na de aanbesteding worden betrokken. Personeelswoning, ontwerp De Bazel. (Jaarverslag 1914) Het derde project (1916) Met de De Bazel-woningen eindigt het bouwen in het Duin lustpark. Men wijkt uit naar het ziekenhuisterrein waar een strook langs de Brederodeweg (grondgebied dat onder de gemeente Velsen valt) voor de bouw van 16 woningen ge schikt lijkt. Dit aantal stuit op bezwaren, maar voor 3 blok ken van vier woningen wordt wel goedkeuring verleend. Ze worden in de jaren 1915-1916 gerealiseerd. Nadat aldus in de jaren 1910-1916 in totaal 63 van deze dienstwoningen zijn gebouwd, beëindigt het ziekenhuis de eigen inspanningen om in de behoefte aan woonruimte van personeelsleden te voorzien. De 'Woningbouwvereniging Bloemendaal-Noord', opgericht in 1918, zal dit tot haar taak gaan rekenen. Over K.P.C. de Bazel Karei Petrus Cornells de Bazel (1869-1923) geniet thans maar beperkte bekendheid. Hoe anders dit is geweest, zien we in Reinink's monografie waarin wordt vermeld dat 'K.P.C. De Bazel' in het begin van de twintigste eeuw een begrip was en dat toen hij stierf hem 'een welhaast nationa le begrafenis ten deel viel.' Dit had alles te maken met zijn betekenis voor de vernieuwing van de Nederlandse architec tuur. Samen met generatiegenoten, waaronder bijvoorbeeld Berlage, kantte hij zich tegen het verval van de bouwkunst, met name tegen het klakkeloos overnemen van stijlelemen ten uit vroeger perioden. Het begin Na zijn opleiding tot timmerman volgt hij aan de Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag de avondopleiding ar chitectuur. In 1888-1889 werkt hij als tekenaar bij architect J.J. van Nieukerken in Den Haag - het bureau waar later ook de in onze gemeente meer bekende Jannes Mulder en Jacob van Asdonk een tijdland werkzaam zijn geweest. De Bazel komt vervolgens in dienst bij P.J.H. Cuypers, de Amster damse architect van het Centraal Station, het Rijksmuseum en vele neogotische rooms-katholieke kerken. Hij begint als Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000 21

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 21