[decoratief] bij met name anarchistische en theosofische visies hen aan spreken. Dit blijkt niet zonder gevolgen. In 1895 komt het tot een breuk met het rooms-katholieke bureau van Cuypers, waarna ze samen een atelier oprichten. Een eigen atelier Met dit atelier stellen zij tegenover de smakeloosheid van de industrieproducten een streven naar gedegen ambachtelijk kwaliteitswerk. Ze zijn vooral actief op het gebied van inte rieurkunst en het ontwerpen en vervaardigen van meubels, decoratief schilderwerk en houtsneden. Op het gebied van architectuur hebben ze nauwelijks opdrachten. Toch weet De Bazel naam te maken met ontwerpen die hij bij prijsvra gen indient, o.a. voor een bibliotheekgebouw (1895) en voor een genootschapsgebouw voor architecten (1897). Beide worden weliswaar nooit gerealiseerd, maar ze roepen door hun hoge kwaliteit respect op. In het bijzonder valt op hoe hij ruimtelijke problemen oplost en kans ziet om door ornamenten en detaillering te voorkomen dat de krachtige en van buiten gesloten bouwwerken een te massieve en te zware indruk maken. De Bussumse periode Vanwege langdurige ziekte van De Bazel wordt het geza menlijke atelier in 1900 opgeheven. Als hij zich enige tijd later in Bussum vestigt, breekt er een zeer productieve pe riode aan. Met de Melkerij 'Oud-Bussum', als modelboer derij gesticht om tuberculosevrije melk in heel Nederland vers te kunnen verkopen, verwerft De Bazel bekendheid als architect. In de diversiteit in opdrachten neemt vooral de ^BAZELö1 LAÜUÏERIK5 flfïlSTERDAm 20 NIC0LAA5 BEETSSTRflRT .ARCHITECTUUR, tfflEUBELËN] fsmpERWÉRKj [HOUTSNEDEN] enz Nederlandsche Handel-Maatschappij, Vijzelstraat Amsterdam. (Uit: Huisman i bouw van landhuizen een prominente plaats in, met daarnaast enkele grote volkswoningbouw- en kantoorprojecten. Landhuizen Zoals Vriend concludeert heeft De Bazel 'sterker dan Berlage, met wie hij ove rigens nauw verwant is, de Nederlandse landhuis- bouw bevrijd van verstar de negentiende-eeuwse opvattingen'De inspiratie ervoor vindt hij in de Ne derlandse boerenwoning, bij voorkeur met rieten kap, en daarnaast in de zich vernieuwende Engel- Advertentie voor het atelier, 1898. se landhuisarchitectuur. (Bock e.a.) Zijn werk wordt gekenmerkt door harmonie, heldere lijnen, een weloverwogen proportionering, zorgvuldige toepassing van bouwmaterialen en ambachtelijke zorgvuldigheid in de afwerking. Hij beperkt zich vaak niet tot louter het bouw werk, maar richt zich ook op de inrichting - eventueel met meubilair, tapijten, enz. uit de door hem in Amsterdam in 1904 opgerichte meubelwerkplaats 'De Ploeg'. Het merendeel van deze opdrachten komt uit Het Gooi, maar ook elders wordt door hem gebouwd. Zo bijvoorbeeld in deze omgeving: de villa 'Elsduin' aan de Zuidlaan in Aer- denhout voor de beeld houwer F.B. Roorda (in 1908) en een stadswo ning aan de Van Eeden straat (nr. 7) in Haarlem. Volkswoningen De bouw van volkswonin gen, een sector die door de komst van de woning wet in 1902 sterke impul sen krijgt, brengt hem op drachten voor veelal om vangrijke complexen, on der meer in Bussum, in Amsterdam (Van Beuning- enplein, Spaarndammer- dijk Zaandammerplein) en in Eindhoven (arbeiders- en beambtenwoningen in 'Philipsdorp'). Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000 23

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 23