Villa Marja (Langelaan 3) werd gebouwd in 1918. (De foto is gemaakt in 1920, GAB) In de gevel van ons huis is de naam gevat in een sober vormgegeven geometrisch lijnenspel. Ook 'De Wig' heeft, gecompliceerder uitgewerkt, geometri sche sierpanelen in voor- en achtergevel. Graag wil ik ook nog iets zeggen over de muren van ons huis, en dan met name over de stenen. Altijd, van al zijn huizen, werden de stenen met grote zorg uitgezocht in de steenfabrieken van het rivierengebied. Ik houd erg van de stenen van ons huis. Als de zon erop schijnt lichten ze op, lichtgele plekjes via oranje naar rood. De stenen leven. Ons huis aan de Langelaan 3 werd gebouwd in een tijd dat Aerdenhout nog slootjes en weilanden bezat. Bomen moes ten nog groeien en schaduw was toekomstmuziek. De grote kastanje naast mijn huis, waaronder je je in de zomer in een groene kathedraal waant, is als kleine boom door mijn va der geplant. De villa's in Aerdenhout liggen nu in het groen. Ook de huizen van mijn vader. Soms zelfs geheel verscholen of achter hoge heggen. En hoe prettig dat ook is voor de privacy van de bewoners, voor het zicht op de ar chitectuur vind ik het wel jammer. Perfectionisme Zorgvuldig vormgeven, ja, dat deed mijn vader. Ambachtelijk stelde hij hoge eisen. Dat past bij het tijds beeld. Denk aan de Arts and Crafts beweging in Engeland, met hun sterke nadruk op het ambacht in het algemeen te genover de in die tijd opkomende fabrieksmatige productie. Het past bij de gedegen werkwijze ook van architecten als vooral De Bazel. Nauwkeurig uitgevoerd ambachtelijk werk was toen boven dien voor opdrachtgevers nog betaalbaar. Maar afgezien hiervan, het lag in de aard van mijn vader, perfectionistisch als hij was, dit van zijn uitvoerders en vaklieden te verwach ten en er nauwlettend op toe te zien. Ik merk het nog voortdurend aan de kwaliteit van ons huis. Er hoeft, buiten het normale onderhoud als het buitenschil derwerk en het bijhouden van het rieten dak, eigenlijk nooit iets aan het huis te gebeuren. Zijn standaard lag hoog. Een heel ander aspect van die hoge standaard was de zuive re, subtiele lijnvoering die hij had bij het handmatig opzet ten van ontwerpen of schetsen. Op de tekenplank of op een heel eenvoudig toegeruste tekentafel. Dit is een vaardigheid die uiteraard niet meer nodig is en die daardoor ook geheel verloren is gegaan. Hij excelleerde daarin. Stromingen van zijn tijd Ik hoop later nog eens uitvoeriger over de huizen die hij bouwde, met name ook de huizen in Brabant, te schrijven, zijn plaats'tussen de collega-architecten en de stromingen van zijn tijd te preciseren. Ik noemde al het bouwkundige uitgangspunt van Berlage: bouwkunst berust op constructie, niet omgekeerd. En: con structie mag zichtbaar zijn. Daartegenover, soms ook een beetje daarnaast, was er de Amsterdamse School/Art Nouveau. Hier vaak de versiering om de versiering. Gave gevelrijen, maar minder aandacht Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000 27

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 27