In gesprek met architect H.W. van Kempen De heren De Jong en De Waal Malefijt hebben, het belang van 'oral history1 beseffend, op band een reeks gesprekken met bekende Bloemen dalers gevoerd. Van 1981 tot 1986 hebben zij vijfennegentig gesprek ken opgenomen. Deze vaak zeer ontroerende opnamen zijn onlangs ge schonken aan 'Ons Bloemendaal'. U zult de verslagen van de uitgewerkte interviews vanaf nu vaker in dit tijdschrift aantreffen. Het eerste verslag vindt u hieronder. Het interview met ar chitect H.W. van Kempen vond plaats op 12 mei 1981 in zijn huiskamer op de Zuiderstationsweg 3 in Bloemendaal. Wij hebben na uitwerking van de banden dankbaar ge bruikgemaakt van aanwijzingen van Jet van Voorst Vader - Duyckinck Sander, waardoor onder meer veel namen hun juiste spelling verkregen. Bovendien verzorgde zij de anno tatie bij de tekst. Niet in alle gevallen konden spellingson nauwkeurigheden worden vermeden. Reden waarom de redactie zich aanbevolen houdt voor verdere verbeteringen en inhoudelijke aanvullingen. Hendrik Willem van Kempen werd op S mei 1899 te Bloe mendaal geboren, op de Bloemendaalseweg 72, tussen de Boslaan en de Genestetweg (toen nog Schoolwegje gehe ten). Hij overleed in 1984. Eerste herinneringen Op het moment van dit interview was Van Kempen nog voorzitter van de 'Borski- Sillem Stichting', die in 1879 een 'naai- en breischool' en een 'bewaarschool' oprichtte. Op deze kleuterschool begon Van Kempen zijn 'schoolloop baan'. Maar het voelde als een soort kindergevangenis: "De ramen begonnen zo'n beetje op twee meter van de vloer af. Het zijn hoge lokalen van zo'n viereneenhalve meter. Er was wel voldoende licht, maar je mocht niet naar buiten kijken, want dan werd je maar af geleid. Juffrouw Vonk was daar de leidster. We moesten matjes vlechten en leren klokkijken en zo, ik verveelde me kapot"Hendrik Willem van Kempen. Later is er aan de (1899-1984) school heel wat veran derd en daar is Van Kempen zelf nauw bij betrokken ge weest. "Daarna heb ik op het 'Instituut Oranje Nassau' gezeten, op het Nassauplein. Er was toen ook een schooltje (de oudste school!) in Bloemendaal, schuin tegenover de Hervormde Kerk, waar een tijd lang het pakhuis van Van Riessen is ge weest (nu architectenbureau)Daar is mijn zuster op ge weest. Meester de Pecker was tevens voorlezer van de Her vormde kerk te Bloemendaal, een heel deftig heer met bakkebaarden. Maar ik zat dus op het Instituut Oranje Nas sau waar het hoofd me- Paviljoen Het Ronde Huis in Bloemendaal aan Zee, dat tegenover restaurant Les Pyramides stond. Gebouwd in de jaren dertig, op last van de Duitsers in 1944 afgebroken. neer van Leyen was. Juffrouw Stuivenberg en meneer Zwijnenburg ga ven er les en ook een meneer wiens naam ik niet zal verklappen, maar daar waren we als de dood voor. 's Morgens liepen we naar de school en dan bleven we over. Bij die man was de over blijf zo'n straf Je moest met de armen over elkaar zitten, je melk moest op voorschrift met kleine slokjes gedronken wor den. Maar het was hoe dan ook een leuke tijd Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000 5

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 5